Wiadomości z Zabrza

Pszczoły z EC Zabrze zdobywają międzynarodowy złoty medal za miód nawłociowy!

  • Dodano: 2024-11-14 09:15

Pszczoły z elektrociepłowni Fortum w Zabrzu, po pracowitym sezonie, przygotowują się do jesienno-zimowego odpoczynku. Układają się w kłąb, by zimą ogrzewać się nawzajem i przetrwać trudne miesiące. W okresie letnim robotnice zebrały aż 186 kg miodu! Wśród tegorocznych specjałów wyróżnia się miód nawłociowy, który zdobył złoty medal na międzynarodowym konkursie Honey Madness Cup 2024.

Przygotowania pszczół do zimy w elektrociepłowni Fortum

Na terenie elektrociepłowni znajduje się sześć uli, zamieszkałych przez około 300 tysięcy pszczół. Owady te przez wiosnę i lato zbierały nektar z łąki kwietnej o powierzchni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych, a także odwiedzały pobliskie drzewa, w tym lipy, które obficie rosną na terenie zakładu. Efektem ich pracy są zbiory miodu nektarowego Silesianus w odmianach: lipowej, wielokwiatowej i nawłociowej.

Miód nawłociowy – złoty medalista

Miód nawłociowy jest prawdziwym rarytasem, o łagodnym, kwiatowym aromacie z delikatną ziołową nutą. Posiada także właściwości prozdrowotne, m.in. działanie przeciwzapalne i wzmacniające odporność. Nic dziwnego, że został wyróżniony w konkursie Honey Madness Cup 2024.

Zima w ulu – jak pszczoły radzą sobie z mrozem

Jesienią zabrzańskie pszczoły zbijają się w kłąb wokół królowej, by przetrwać mrozy. Utrzymują stałą temperaturę około 15-25 °C, co pozwala na ogrzanie się, ale już nie na rozmnażanie. Gdy wierzchnie warstwy kłębu wychłodzą się, pszczoły zmieniają pozycję. Dzięki tej ciągłej rotacji wszystkie mogą się ogrzać – mówi Krzysztof Poppe, pszczelarz dbający o zabrzańskie pszczoły.

– Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 10 °C pszczoły nie opuszczają już uli. Zbijają się w ciasny kłąb, tworzą żywą kulę z pszczół, a to oznacza, że zaczęła się dla nich zima. Dzięki zgromadzonym zapasom wiosną ponownie wrócą do intensywnej pracy dodaje

Fortum na rzecz ochrony owadów zapylających

Działania Fortum na rzecz ochrony owadów zapylających, w tym pszczół miodnych, są częścią szerszego programu ochrony środowiska. Pasieka i łąka kwietna w EC Zabrze wspierają lokalną florę i faunę oraz przyczyniają się do wzbogacenia oferty ekologicznych produktów w regionie. Łąka o powierzchni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych została starannie zaplanowana jako miejsce idealne dla żerowania i rozwoju różnych gatunków owadów zapylających, nie tylko pszczół miodnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również