Wiadomości z Zabrza

Przed nami XVII edycja Metropolitalnego Święta Rodziny

  • Dodano: 2024-03-07 08:30, aktualizacja: 2024-03-07 08:42

6 marca, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, zorganizowana została konferencja inaugurująca XVII Metropolitalne Święto Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy myśl „Rodzina – fundamentem społeczeństwa ”. Tegoroczne obchody rozpoczną się 18 maja, a zakończą 2 czerwca.

Konferencja inaugurująca XVII Metropolitalne Święto Rodziny w Katowicach

Tradycyjnie, w sali Benedyktynka, zgromadzili się przedstawiciele duchowieństwa, samorządu terytorialnego, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz mediów. Wśród przybyłych znaleźli się m.in.: patron honorowy MŚR metropolita katowicki abp Adrian Galbas, koordynator MŚR prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach dr Artur Madaliński.

– To niezwykle cenne, że już po raz siedemnasty prowadzi nas ten sam tytuł, czyli „rodzina” – komentowała podczas spotkania prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

 – Nie bez powodu pomysł zorganizowania Metropolitalnego Święta Rodziny zrodził się właśnie w trakcie pielgrzymki śląskich samorządowców do Rzymu. Było nas tam wielu, ponad podziałami i już wtedy zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że choć zarówno państwo, samorząd i kościół robią dla rodziny wiele, to ona potrzebuje i będzie potrzebowała wsparcia i pomocy. To przystań, gdzie chcemy przeżywać i nasze radości, i smutki. Wspierajmy ją. Pokazujmy – jesteście ważni, jesteśmy otwarci na wasze potrzeby, chcemy wspierać – dopowiedziała prezydent Zabrza.

Historia i rozwój Metropolitalnego Święta Rodziny

W trakcie spotkania przypomniano, iż idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza wraz ze śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.

– W tym roku pragniemy spojrzeć na rodzinę jako fundament człowieczeństwa. To właśnie w rodzinie spotykają się pokolenia, wymienia się doświadczenia, wzrasta się we wspólnym budowaniu świadomości i odpowiedzialności za siebie i za drugiego człowieka czytamy w Liście Intencyjnym arcybiskupa Adriana Galbasa oraz prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik. 

– Spotkania te, rozmowa i słuchanie, nawiązywanie relacji, wzajemne wspieranie i nauka szacunku to właśnie budowanie człowieczeństwa i jego wartości. Mamy nadzieję, że refleksja nad rodziną będzie inspiracją dla przygotowanych przedstawień teatralnych, koncertów muzycznych, paneli dyskusyjnych, konferencji, wystaw, wykładów, konkursów, imprez sportowych, festynów, pikników i innych okolicznościowych wydarzeń. Niech te piękne i radosne spotkania pokażą jak wielkim skarbem i drogocennym darem jest rodzina (...).

Więcej informacji nt. tegorocznej edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdziecie Państwo na stronie internetowej dedykowanej temu wydarzeniu: https://www.swieto-rodziny.pl/index.html

Przed nami XVII edycja Metropolitalnego Święta Rodziny / fot. UM Zabrze

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również