Wiadomości z Zabrza

Przed nami IV Literacka Konferencja Naukowa z cyklu “Przed i po”

  • Dodano: 2020-10-09 08:00, aktualizacja: 2020-10-06 23:39

„Przed i po. Wisława Szymborska” – to tytuł IV Literackiej Konferencji Naukowej, która rozpocznie się w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza 19 października. W tym roku sesja będzie poświęcona twórczości wybitnej polskiej poetki, laureatki literackiej Nagrody Nobla, Wisławy Szymborskiej.

Hołd dla wybitnej poetki

Naukowe konferencje literackie z cyklu “Przed i po”, które Miasto Zabrze od czterech lat organizuje we współpracy z Instytutem Nauk o Literaturze im. Opackiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Polską Akademią Nauk Oddział w Katowicach, cieszą się dużym uznaniem nie tylko wśród wybitnych polskich badaczy, ale także mieszkańców naszego regionu.

Poprzednie edycje poświęcone były twórczości Brunona Schulza (2017 r.), Witolda Gombrowicza (2018 r.) oraz Czesława Miłosza (2019 r.). Pokłosiem tych spotkań są dwie monografie zbiorowe: Przed i po. Bruno Schulz (Kraków 2018) i w dwóch tomach Przed i po. Witold Gombrowicz (Kraków 2019).

Lekcja dla młodzieży

W trakcie konferencji z jednej strony popularyzowana jest twórczość i postać wielkich polskich modernistów, a z drugiej organizatorzy aktywizują młodzież licealną, która najpierw bierze udział w warsztatach, a później w samej konferencji. Organizatorzy tego wydarzenia współpracują z krakowską Fundacją Miasto Literatury oraz Komisją Historycznoliteracką katowickiego oddziału PAN.

Skrócona wersja programu

IV Literacką Konferencję Naukową “Przed i po” otworzy 19 października o godz. 10.00 prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Tego dnia prelegentami będą m.in.: Aleksander Fiut (Szymborska barokowa), Joanna Zach („Wszechwiedzenie” i zmysł udziału), Piotr Śliwiński (Zadry, ranki, strupki. Drobne kontuzje w wierszach Wisławy Szymborskiej) oraz Marcin Jaworski (Szymborska sentymentalna).

W drugim dniu konferencji z prelekcjami wystąpią m.in.: Krzysztof Hoffman („Eksperyment nade wszystko” O wycinankach), Dorota Wojda ("Dwa serduszka, cztery oczy” – „Pa!-role, Pa!-role”. Listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza), Hanna Dembińska-Pawelec („Myślę o Was przez siedem dni tygodnia, / A nawet w ósmym!” O korespondencji Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka) oraz Grażyna Szewczyk ("W utopii nie można się utopić”. O fenomenie poezji Szymborskiej w Szwecji).

Szczegółowy program tegorocznej Literackiej Konferencji Naukowej “Przed i po” można znaleźć na stronie internetowej: www.przedipo – zabrze.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również