Zabrzańskie Kino „ Roma”, Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłebiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski w Katowicach zapraszają na cykl spotkań z eko-filmem, które odbędą się w naszym mieście. Na pierwsze z nich zapraszamy już 6 września, a tematem przewodnim będzie pytanie: czy dzikie zwierzęta wyginą?
Spotkania z eko-filmem w Kinie Roma
Klub Myśli Ekologicznej prowadzi działalność z zakresu ochrony środowiska zmierzającą do wzrostu wiedzy i świadomości ekologicznej mieszkańców Śląska i całej Polski, a także zmiany ich postaw na bardziej proekologiczne. W ramach tych działań w zabrzańskim Kinie „ Roma” odbędą się projekcje trzech filmów połączone ze spotkaniem i dyskusją z zaproszonymi gośćmi: prof. Piotrem Skubałą ekologiem z Uniwersytetu Sląskiego w Katowicach oraz dr Ryszard Kulik psycholog z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.
5 września o godz. 17.30 – Czy dzikie zwierzęta wyginą?
- „Animal” (rez. Cyril Dion, Francja, 2022, 105 min.)
- Bella Lack i Vipulan Puvaneswaran to dwoje nastolatków oddanych sprawie ochrony zwierząt. Jane Goodall to 84-letnia prymatolog znana na całym świecie ze swoich przełomowych badan nad szympansami. Jane, Bella i Vipulan zabiorą nas w podroż po całym świecie, aby pomóc nam zrozumieć, dlaczego zwierzęta giną i co możemy zrobić, żeby odwrócić te śmiertelna tendencje. Razem z nimi spotkamy niesamowitych ludzi, którzy podejmują konkretne działania w celu ochrony lub przywrócenia gatunków zwierząt.
17 października o godz. 17.30 – O fascynującym pozaludzkim świecie
- „Gunda” (rez. Viktor Kosakovskiy, Norwegia i USA, 2020, 93 min.)
- Dokument przedstawia codzienność zwierząt mieszkających na farmie: świni Gundy oraz jej towarzyszy – dwóch krów i jednonogiej kury. Gunda przekracza bariery oddzielające nas od innych gatunków, jest głębokim duchowym doświadczeniem, medytacją o egzystencji.
14 listopada o godz. 17.30 – Tajemniczy odchodzący świat
- „Ryś król Puszczy” (rez. Laurent Geslin, Francja, Szwajcaria, 2021, 82 min.)
- Rys euroazjatycki został wytępiony na większości obszarów Europy. O życiu tego drapieżnika do niedawna wiedzieliśmy bardzo niewiele. Dlatego uchodził za jednego z najbardziej tajemniczych gatunków europejskiej fauny i nigdy wcześniej nie udało się stworzyć pełnometrażowego obrazu o jego życiu w naturalnym środowisko. Tego karkołomnego zadania w swoim dokumencie podjął się czołowy fotograf dzikiej przyrody Laurent Geslin. Dziewięć lat cierpliwych obserwacji pozwoliło zbudować mu niezwykła historie.