Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Protestowali w obronie pomnika

 • Dodano: 2018-03-03 15:45

Kilkadziesiąt osób zgromadziło się wczoraj pod pomnikiem Wincentego Pstrowskiego, aby zaprotestować przeciwko zaleceniem jego usunięcia. Czy wojewoda posłucha mieszkańców Zabrza?


Kilka dni temu informowaliśmy, że radni przegłosowali dwie ustawy traktujące o pomniku. Jedna ma przekazać monument, wraz z częścią parku, na rzecz Muzeum Górnictwa Węglowego, druga ma na celu przebudowę pomnika. Ta ostatnia miałaby się dokonać z wykorzystaniem obecnie istniejącego i obejmować jedynie remont i zmianą napisu, z „Wincentemu Pstrowskiemu…” na poświęcony braci górniczej.


Mimo iż sygnały z miasta są raczej uspokajające, nie do końca wiadomo, czy pomnik się ostanie, ponieważ decydujące zdanie ma wojewoda Jarosław Wieczorek.  Mieszkańcy mają nadzieję, że nie podejmie decyzji o usunięciu obiektu z placu przed Muzeum.


Chcemy pokazać, że dla dużej części mieszkańców ten pomnik ma znaczenie. To jedna z pamiątek po górniczej tradycji miasta. […] Oprócz dzisiejszego spotkania można się także podpisać pod petycją w internecie. […] – mówił Sławomir Kuchta, współorganizator protestu, miejski aktywista i animator kultury.


Osób było sporo, ponad 50, w tym także lokalni działacze i politycy. Głos jednak zabierali głównie mieszkańcy. Protest, mimo iż spotkanie trwało około godziny, zarejestrowały liczne media, lokalne i o zasięgu wojewódzkim. Być może to przysłuży się sprawie.

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Dana

  W Zabrzu decyzją wojewody zdemolowano już jeden pomnik, upamiętniający tych , którzy przyłączali Zabrze do Polski.Nie wszyscy wiedzą, że spacerując alejkami Parku poległych Bohaterów stąpają po cmentarzu żołnierzy radzieckich, którzy wtedy zginęli z dala od własnych rodzin. Dziś w tym miejscu jest tablica upamiętniająca małżeństwo Kaczyńskich.

 • Tadek

  To dlatego ulica byla nieprzejezdna 3 maja bo pstrowskiemu zmieniali onuce walilo tam jak z murzynskiej chaty co komunistyczne usuwac kto chce komuny do Korei poln.

 • ewa

  Rano idąc na miasto widziałam jak wygląda tan pomnik po wczorajszym wydarzeniu i serce się uradowało. Szkoda, że parę godzin później wracając wszystko było zdemolowane totalnie - kartki zerwane, wkłady walały się wokół pomnika, wieniec był rozwalony i rzucony na bok. A wichury nie było... Ciekawe komu przeszkadzało i gdzie były wtedy odpowiednie służby. Nie wierzę że nikt tej demolki nie widział!

 • faca

  Niestety, jeśli to nie wiatr, to po prostu debile...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.