Wiadomości z Zabrza

Praca dla opiekunek w Niemczech. Ile trzeba mieć lat, by pracować w opiece?

  • Dodano: 2021-04-27 13:30

Atrakcyjne wynagrodzenie. Możliwość pracy tylko przez część roku. Darmowe zakwaterowanie. Okazja do nabycia praw do niemieckiej emerytury po upływie 5 lat składkowych. To wszystko sprawia, że pracę opiekunki w Niemczech rozważają osoby w bardzo różnym wieku. 

Wiele z nich rezygnuje jednak, z góry zakładając, że nie otrzymają posady. Dlaczego? Ponieważ wydaje im się, że jest to praca wyłącznie dla młodych. Niemiecka agencja opiekunek zapewnia, że takie myślenie jest błędne. Zatrudnienie mogą znaleźć także osoby w wieku 70 i więcej lat, o ile czują się na siłach, by podjąć takie wyzwanie.

Jaką pracę dla opiekunek w Niemczech oferuje się seniorom?

Profesjonalni pracodawcy bardzo starannie profilują swoich klientów i pracowników. Gdy zgłasza się do nich starsza osoba wymagająca opieki lub jej rodzina, zadają mnóstwo pytań. Czasem w toku rozmowy okazuje się, że podopieczny najchętniej widziałby przy sobie osobę w zbliżonym wieku. Ma bowiem poczucie, że dzięki temu łatwiej będzie znaleźć u opiekunki zrozumienie. Liczy również na wspólne tematy do rozmowy.

Z tego względu dobre agencje, którym zależy na dokładnym dopasowaniu pracowników do seniorów wymagających opieki, aktywnie poszukują do pracy ludzi w każdym wieku. 

Czy młodsza opiekunka osób starszych może liczyć na pracę w opiece w Niemczech?

Oczywiście, że tak. W tej kwestii od lat nic się nie zmienia. Jedni seniorzy będą preferować towarzystwo osób starszych, inni młodszych. W tym drugim przypadku bardzo często chodzi o chęć nabrania oddechu przy osobie młodszej duchem. Seniorzy lubią się też czuć potrzebni. Wielu z nich może podzielić się swoim bogatym doświadczeniem życiowym. Obecność młodej opiekunki daje im możliwość przekazania zebranej przez lata wiedzy.

Praca opiekunka Niemcy. Do opieki nad osobami starszymi poszukuje się osób z dobrą kondycją.

Niezależnie od wieku, sprawność fizyczna ma znaczenie. 

Zadaniem opiekunki w Niemczech jest częściowa aktywizacja seniora – o ile jego stan zdrowia na to pozwala. Nie chodzi tu oczywiście o biegi przełajowe na 50 km. Osoba pracująca w opiece będzie jednak wychodzić z podopiecznym na spacery i wykonywać codzienne sprawunki. Prócz tego do obowiązków opiekunki należy utrzymywanie porządku we wspólnie użytkowanej przestrzeni. Takie czynności wymagają dobrego zdrowia i energii. 

Bardzo dobra kondycja przyda się szczególnie przy pracy z seniorami, którzy nie mogą poruszać się samodzielnie. Wynagrodzenie jest w tym przypadku wyższe, jednak do przenoszenia drugiego człowieka na wózek potrzeba siły fizycznej i zdrowego kręgosłupa.

Oferta pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech a znajomość języka niemieckiego.

Mogłoby się wydawać, że język niemiecki nie jest w opiece potrzebny. Aby ugotować seniorowi posiłek czy pomóc mu przy codziennych czynnościach higienicznych, nie trzeba porozumiewać się płynnie. Podobnie luźną konwersację można przecież z początku prowadzić na migi. A tajniki niemieckiego słownictwa i gramatyki posiąść z czasem.

Niestety sytuacja nie wyglądałaby tak optymistycznie, gdyby senior zasłabł. Opiekunka w Niemczech ma wówczas obowiązek skontaktować się z niemieckimi służbami medycznymi i udzielić im precyzyjnych informacji. Od znajomości języka może zależeć zdrowie i życie podopiecznego. Z tego względu rozsądni pracodawcy sprawdzają tę umiejętność podczas rekrutacji.

Opieka Niemcy a zastępstwo. Ile miesięcy trwa praca w Niemczech?

Wszystko zależy od ustaleń z agencją, która Cię zatrudnia. Legalna praca w Niemczech musi opierać się na dobrowolnej zgodzie obu stron. To Ty określasz swoją dyspozycyjność. Podczas rekrutacji wskazujesz, od kiedy możesz zacząć pracę i jak długo chcesz przebywać za granicą. Pracodawca dopasowuje potencjalny grafik pod potrzeby podopiecznych i Twoje możliwości. Następnie zapoznaje Cię ze specyfiką danego miejsca pracy i udziela informacji o wszystkich szczegółach organizacyjnych.

Chcesz pracować w Niemczech? Zajrzyj na stronę Jobs.pricura.de/pl/. Być może czekamy właśnie na Ciebie!

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.