Ze swojej natury, pożyczki online na raty, zwane też pożyczkami ratalnymi, mogą być bardzo opłacalne. Dzieje się tak ponieważ firmy specjalizujące się w tego typu produktach ponoszą mniejsze koszty działalności niż tradycyjne instytucje finansowe czy banki. Brak niepotrzebnych kosztów i oszczędności z tym związane odbijają się bezpośrednio na pożyczkobiorcach.
Nie oznacza to jednak, że wszystkie pożyczki online na raty dostępne na rynku są tak samo atrakcyjne i warte naszej uwagi. Tak naprawdę różnice między firmami i produktami mogą być bardzo duże. Jeśli zatem chcesz skorzystać z najlepszej oferty musisz być proaktywny.
Pamiętając o powyższym wstępie warto zapoznać się z pięcioma najważniejszymi poradami, dzięki którym wybierzesz najlepszą ofertą pożyczki online na raty:
1. Zapoznaj się z dostępnymi możliwościami
Pierwszy i najważniejszy krok - zapoznanie się z ofertami na rynku zdecydowanie leży w Twoim interesie. W dzisiejszych czasach rynek pożyczek online na raty jest ogromny i złożony. Pożyczkodawcy bez przerwy aktualizują swoje oferty tak, by pozostać konkurencyjnymi. Zatem, nawet jeśli trafisz na produkt, który wydaje Ci się atrakcyjny pamiętaj, że istnieje duża szansa na to, że gdzie indziej otrzymasz jeszcze lepsze warunki. Nie podpisuj umowy dopóki nie masz 100% pewności, że zapewnia ona najlepsze warunki jakie jesteś w stanie znaleźć.
2. Unikaj firm pożyczających każdemu (jeśli to możliwe)
Jeśli cieszysz się dobrą zdolnością kredytową, a Twoja sytuacja finansowa jest stabilna, zastanów się dwa razy nim zdecydujesz się na współpracę firmą specjalizującą się w pożyczkach dla osób z niską zdolnością kredytową. A już na pewno z takimi, którzy oferują wyłącznie produkty skierowane do tej grupy odbiorców. Powód jest prosty - taka pożyczka uważana jest za bardziej ryzykowną, a co za tym idzie droższą dla konsumenta. Oczywiście, takie produkty mogą okazać się bardzo pomocne w odpowiednich okolicznościach dla osób z niższą zdolnością kredytową.
3. Wybierz najlepszy okres spłaty
W wielu wypadach, całkowita suma jaką będziesz musiał oddać będzie zależeć od okresu spłaty pożyczki. Co do zasady, im dłuższy okres spłaty tym wyższe koszty odsetek. Dlatego zawsze dobrze ustalić z pożyczkodawcą korzystny okres spłaty długu (co nie powinno stanowić problemu), aby przekonać się która z ofert będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.
4. Sprawdź ofertę pod kątem ukrytych opłat i prowizji
Nie daj się nabrać na opłaty i prowizje, jakie stosuje wiele firm pożyczkowych. Poczynając od prowizji za przygotowanie umowy, kończąc na opłatach za wcześniejszą spłatę pożyczki i innych - warto upewnić się, że znasz wszystkie koszty związane z daną ofertą. Jeśli nie jesteś pewien całkowitej sumy opłat, prowizji i wysokości odsetek skonsultuj się z firmą pożyczkową i poproś o wyjaśnienie.
5. Spłać na czas
Ostatni, ale wcale nie najmniej ważny punkt - prawdopodobnie najistotniejsza zasada, jeśli chodzi o uniknięcie niepotrzebnych wydatków to spłata całości zobowiązania na czas. W większości wypadków, najbardziej dotkliwe i najwyższe opłaty to te, związane z opóźnieniami lub brakiem spłat rat pożyczki. Jeśli masz problem ze spłatą zobowiązania skontaktuj się jak najszybciej z firmą pożyczkową, by przedyskutować zmianę warunków umowy na takie, które będą korzystne dla obu stron.