Wiadomości z Zabrza

Ponad 11 mln zł dofinansowania na budowę ronda w Zabrzu

 • Dodano: 2019-09-10 10:30

Zabrze pozyskało 11 mln 226 tys. 263 zł dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Symboliczny czek opiewający na tę kwotę przekazał osobiście prezydent Zabrza Małgorzacie Mańce-Szulik wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

11 mln 226 tys. 263 zł dofinansowania na budowę ronda

W spotkaniu, które odbyło się wczoraj w zabrzańskim magistracie udział wzięli również: zastępca prezydenta Miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski, radna Sejmiku Województwa Śląskiego Alina Nowak, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Bartłomiej Kowalski, poseł na Sejm RP Jarosław Gonciarz, poseł na Sejm RP Wojciech Szarama, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu Danuta Bochyńska-Podloch oraz naczelnik Wydziału Realizacji Projektów UM w Zabrzu Grażyna Szczepańska-Wabnic.

Kwota, którą pozyskało Zabrze z Funduszu Dróg Samorządowych pozwoli na kontynuację ważnych dla miasta i regionu inwestycji drogowych. Dofinansowanie przeznaczone zostanie na budowę ronda przy skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Roosevelta.

To bardzo ważna, wręcz priorytetowa inwestycja dla mieszkańców naszego miasta. Po sześciu podejściach udało się nam pozyskać środki, które pozwolą na wykonanie ronda przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Roosevelta – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Montaż finansowy, który miasto przygotowuje realizując zadania inwestycyjne jest bardzo subtelnie tworzony, stąd też te środki mają dla nas olbrzymie znaczenie.

Fundusz Dróg Samorządowych to wsparcie rządowe na modernizację i budowę dróg lokalnych. Aktualnie realizowane jest pierwsze rozdanie w ramach tego funduszu, na które w skali kraju rząd przeznaczył 6 mld zł. Do naszego województwa trafi blisko 300 mln zł. To nie jedyne środki, jakie trafią w tym roku do samorządów z przeznaczeniem na remonty i budowę dróg.

Fundusz Dróg Samorządowych to największe w historii wsparcie rządowe na modernizację i budowę dróg lokalnych – stwierdził wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas spotkania w Zabrzu. - Na nowoczesną infrastrukturę rząd zamierza przeznaczyć tylko w tym roku ok. 6 mld zł, a w ciągu 10 lat aż 36 mld zł.

Tylko w naszym województwie pozytywnie zostało zweryfikowanych ponad 140 wniosków i wszystkie one dostaną dofinansowanie w wysokości od 50 proc. do 80 proc. wartości inwestycji.

Zabrze konsekwentnie modernizuje swój układ komunikacyjny

Trwa właśnie przebudowa ulicy Piłsudskiego - to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, jakie zrealizowane zostaną w Zabrzu w najbliższym czasie. Pierwszy etap modernizacji ul. Piłsudskiego, od ul. Roosevelta do wiaduktu przy II LO, to koszt 8,2 mln zł brutto. Ekipy budowlane pojawiają się, lub wkrótce pojawią, również w innych częściach miasta. Niedawno oddano do użytku ul. Neptuna, a aktualnie trwa m.in. budowa ul. Jowisza i ul. Lawendowej. W sierpniu br. oddano do użytku wiadukt nad ul. Hagera, którego gruntowny remont kosztował 4,3 mln zł brutto, z czego 1 mln zł stanowiło pozyskane przez miasto dofinansowanie z budżetu państwa. To kontynuacja trwających już od lat przedsięwzięć, dzięki którym poruszanie się samochodem po Zabrzu staje się bezpieczne i wygodne.

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • wrrrr

  Rzygac sie chce jak sie czyta te wypociny urzednika z UM ZABRZE - dlaczego ? Dlatego ze smarują taką wazeline pewnemu elektoratowi( mam tu na mysli ludzi ktorzy wyjdą na miasto raz, dwa w roku i sądza ze wiele sie zmienilo bo zauwazyli pomalowane barierki albo ułożoną starą kostke z odzysku). Konsekwentnie to miasto leci w balona mając ludzi za debili , idiotów ! Piłsudskiego robione na kredyt z EBI bez nowych chodników , bez oswietlenia , bez drógi rowerowej, bez miejsc parkingowych po to chyba by zabłysnąc ze cos zrobiono( na nasz koszt - kredytu) i by za np. rok czy 2 lata znowu rozkopac połowe ulicy by wymienić ( daj Boże ) chodniki za kolejną wieksza kase. Żenada , wstyd i zacofanie . W zabrzu nic nie jest robione na 100% , idealnie by nie mozna było sie czepiać - Stadion - kpina 3/4 z zalanym parkingiem w dodatku nieczynnym, drogi stan fatalny , chodniki tylko nogi sobie łamać, parki wyglądają jak zarośnięte drzewami łaki, pastwiska, miasto mocno zaniedbane bo o zacofaniu każdfy wie . Muzea ktre swieca pustkami a ta pani co bawi sie w prezydenta tam ładuja naszą kase z podtków - idiotyzm stulecia!

 • SirS

  Co jest grane w tym mieście? Obecna przebudowa Piłsudskiego na tak długim odcinku to 8mln zł. Jedno rondo 11mln zł ?!? O co kurde chodzi?

 • kierowca

  A co z odcinkiem drogi od ronda do odcinka który jest w remoncie?

 • Małgorzata

  A gdzie się podziały pieniądze na stadion Górnika?? Znów nowe pieniądze i nowa inwestycja która nie będzie skończona.Za dużo złodziei.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.