Wiadomości z Zabrza

Pogrzeb prof. Zembali w sobotę 26 marca. Msza pogrzebowa w Archikatedrze Chrystusa Króla

  • Dodano: 2022-03-23 18:30

Znana jest data pogrzebu profesora Mariana Zembali. Wybitny kardiochirurg zostanie pochowany w najbliższą sobotę. Nabożeństwo pogrzebowe odprawi w Archikatedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc.

Jak poinformował w oficjalnym komunikacie Śląski Uniwersytet Medyczny na bazie informacji parafii katedralnej, oficjalne uroczystości pożegnalne prof. Mariana Zembali odbędą się w najbliższą sobotę, 26 marca 2022 roku o godzinie 10.00 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Mszy św. pogrzebowej o godz. 10.00 przewodniczył będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, natomiast homilię wygłosi biskup gliwicki Jan Kopiec.

Zamiast kwiatów Rodzina prosi o przekazanie datków na rzecz Dzieci z Domu Dziecka w Zabrzu. Sam pochówek będzie miał charakter prywatny. Będzie to czas wyłącznie dla najbliższej rodziny – informuje ŚUM.

Pogrzeb prof. Mariana Zembali w sobotę 26 marca 2022

Żałobnicy i wszyscy chętni do wsparcia finansowo placówki mogą tego dokonać poprzez przelew na nr konta 61 1050 1230 1000 0023 5388 3826 (Placówka opiekuńczo - wychowawcza nr 9). W tytule wpłaty należy wpisać: Potrzeby Podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Jak ustalił „Super Express”, pochówek odbędzie się najprawdopodobniej w rodzinnych Krzepicach.

Profesor Marian Zembala zmarł w wieku 72 lat w sobotę 19 marca 2022 roku, a ciało wybitnego kardiochirurga i byłego dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca zostało znalezione w jego domu w Zbrosławicach. Okoliczności śmierci profesora są tragiczne, a wstępna sekcja zwłok potwierdziła utonięcie. Śląska policja i Prokuratura Okręgowa w Gliwicach badają sprawę.

Urodzony w 1950 roku w Krzepicach Marian Zembala był jednym z najwybitniejszych kardiochirurgów i transplantologów w Polsce. Przez lata był współpracownikiem profesora Zbigniewa Religi, a w 1993 roku stanął na czele Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Należał do PAN, był również konsultantem krajowym z dziedziny kardiochirurgii, a także prezesem Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Serca i Torakochirurgów – pierwszym Polakiem na tym stanowisku.

Profesor Zembala był członkiem zespołu przeprowadzającego pierwszą udaną transplantację serca. W 1997 roku przeszczepił pojedyncze płuco, a cztery lata później – jako pierwszy w Polsce – dokonał udanej transplantacji płuc i serca.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.