Wiadomości z Zabrza

Podwyżka cen wody, nowe kierownictwo. Za nami briefing prasowy nowej Prezydentki Zabrza

  • Dodano: 2024-05-17 08:00, aktualizacja: 2024-05-17 08:26

Wczoraj,  przed głównym wejściem do zabrzańskiego Ratusza przy ul. Religi 1, odbył się briefing prasowy, na który zaprosiła prezydentka Zabrza Agnieszka Rupniewska. Spotkanie z przedstawicielami mediów poświęcone było aktualnej sytuacji miasta, w tym m.in. podwyżkom cen za wodę, wysokości wynagrodzenia nowego kierownictwa Miasta, a także mauzerom z niebezpiecznymi substancjami, które składowane są w Grzybowicach.

Nowego kierownictwa Zabrza

W trakcie briefingu przedstawieni zostali także oficjalnie zastępcy prezydentki Miasta Zabrze – Tomasz Olichwer, który będzie odpowiadał m.in. za oświatę i kulturę; Przemysław Juroszek, któremu powierzone zostały m.in. inwestycje i nieruchomości oraz Rafał Grygiel, który zajmował będzie się m.in. ekologią i gospodarowaniem odpadami.

– Pierwsze dni po przejęciu władzy w mieście po tym, jak przez ostatnie 18 lat zarządzali nim nasi poprzednicy, to nie są łatwe dni – rozpoczęła swoje wystąpienie prezydentka Zabrza Agnieszka Rupniewska. 

– Zgodnie z obietnicami, jakie deklarowaliśmy w trakcie kampanii wyborczej, chcemy przede wszystkim zachować transparentność. Najważniejszym tematem, który jest dzisiaj ważny zarówno dla mediów, jak i mieszkańców, jest podwyżka cen wody, z którą już od 21 maja będą musieli zmierzyć się mieszkańcy naszego miasta. Przygotowałam dla Państwa dokumenty, na podstawie których zostały te podwyżki wprowadzone. Podczas debaty zapytałam Małgorzatę Mańkę-Szulik dlaczego mieszkańcy nie zostali poinformowani o tej ogromnej podwyżce. Ówczesna prezydent Zabrza stwierdziła, że nie ma informacji o tym, żeby taka decyzja zapadła. To było jedno z kłamstw, które udało się nam już odkryć. Pani Mańka-Szulik podczas debaty nie mówiła prawdy, ponieważ doskonale wiedziała, że ceny wzrosną. Umowa będzie obowiązywała przez trzy lata i przewiduje ona kolejne podwyżki. Chcę podkreślić, że nie jest to decyzja, na jaką ja, czy moi zastępcy mieliśmy jakikolwiek wpływ stwierdziła podczas środowego briefingu Agnieszka Rupniewska.

Podwyżki cen wody

Postępowanie dotyczące wzrostu cen wody w Zabrzu rozpoczęło się jeszcze w styczniu 2024 r. To właśnie wtedy, na wniosek Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Zabrzu, zostało wszczęte postępowanie w sprawie zatwierdzenia nowej taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie gminy Zabrze na okres 3 lat.

W związku z tym, że przedłożony wniosek posiadał braki formalne, organ regulacyjny pismem z dnia 11 stycznia 2024 r. wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia. Jednak analiza złożonego wniosku pod względem formalnym i merytorycznym wykazała, że został on sporządzony niezgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Organ egzekucyjny wystosował kolejne wezwania, które trafiły do Wnioskodawcy 23 stycznia 2024 r. i 5 marca 2024 r. oraz do Prezydenta Miasta Zabrze 23 stycznia 2024 r. Wnioskodawca i Prezydent Miasta Zabrze udzielili odpowiedzi na ww. wezwania.

Biorąc pod uwagę zgromadzony materiał dowodowy w sprawie organ regulacyjny pismem z 11 kwietnia 2024 r. zawiadomił strony postępowania o zakończeniu postępowania administracyjnego w przedmiotowej sprawie i możliwości zapoznania się z materiałem dowodowym, z której strony nie skorzystały.

Podsumowując – oczywistym jest, że ówczesna prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik doskonale wiedziała, że od 21 maja 2024 r. wzrosną ceny za wodę i ścieki w Zabrzu o ok. 30 proc.

Problemy kadrowe w Urzędzie Miejskim

Podczas wczorajszego briefingu prasowego prezydentka Zabrza poinformowała także o problemach kadrowych w Urzędzie Miejskim – nie pracuje on aktualnie w komplecie.

– Rozpoczynamy wewnętrzny audyt finansowy i organizacyjny, by wypracować oszczędności w mieście i usprawnić obsługę mieszkańców – stwierdziła prezydentka Zabrza. 

– Jedną z moich pierwszych decyzji było obniżenie o 15 proc. – w stosunku do poprzedników – wysokości wynagrodzenia nowego kierownictwa dopowiedziała Agnieszka Rupniewska.

Składowisko odpadów w Grzybowicach

Poruszono również temat składowiska odpadów w Grzybowicach przy ul. Magazynowej. 

– Z informacji od mieszkańców wiemy, że jest taki problem i zamierzamy się nim zająć w pierwszej kolejności. Analizujemy sytuację i deklaruję, że będziemy starali się zapewnić bezpieczeństwo ekologiczne zarówno tym przypadku, jak i każdym wymagającym interwencji – skomentowała prezydentka Miasta Zabrze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również