Wiadomości z Zabrza

Pierwszy tom monografii "ZABRZE przez stulecia" już dostępny!

  • Dodano: 2024-04-05 09:15

Przedwczoraj, w Sali Witrażowej w budynku Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, odbyła się promocja pierwszego tomu monografii naszego miasta pn. „ZABRZE przez stulecia”, która powstała pod redakcją prof. Antoniego Barciaka, przy współpracy Piotra Hnatyszyna. Książka jest zbiorem wiedzy o mieście, a zarazem ukazuje źródła naszej tożsamości. Publikację opracowano z okazji stulecia nadania Zabrzu praw miejskich.

Promocja pierwszego tomu monografii naszego miasta pn. "ZABRZE przez stulecia"

– Monografia zapewnia nam źródło rzetelnej wiedzy, opisując pokolenia tworzące dziedzictwo Zabrza i kulturę tych ludzi. Pierwszy tom publikacji ukazuje jakże interesujące i ważne obszary archeologii, etnologii, geografii, lingwistyki. Każdy z nich stanowi istotny fragment zabrzańskiej rzeczywistościDaje zarazem bezcenne wskazówki. Nasza aktywność opiera się przecież na czerpaniu z szacunku dla wartości i nauki Kościoła, poszanowania drugiego człowieka, rodziny i wspólnoty, a także śląskiego etosu pracy. W ten sposób budujemy miasto przyjazne dla mieszkańców, otwarte wobec inwestorów i odpowiadające na oczekiwania turystów. Monografia miasta dokumentując naszą przeszłość jest więc swoistym drogowskazem ku przyszłości – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Poprzednia monografia Zabrza, która ukazała się w 1967 r. pod redakcją Henryka Rechowicza, jest już mocno zdezaktualizowana. Tym bardziej cieszy fakt, że Rada Naukowa, pod przewodnictwem prof. Barciaka, przygotowała obszerną, wyczerpującą syntezę dziejów Zabrza – jeszcze nie tak dawno jednego z większych i ważniejszych śląskich ośrodków przemysłowych, a dziś miasta turystyki postindustrialnej, nowoczesnej gospodarki, nauki, sportu i medycyny. W książce zawarta jest duża dawka wiedzy na temat historii zarówno naszej lokalnej społeczności, jak też całego regionu.

I tom Monografii „Zabrze przez stulecia” jest już do nabycia obu siedzibach Muzeum Miejskiego
w Zabrzu. Promocyjna cena książki – 99,99 zł będzie obowiązywała do końca tygodnia!

Pierwszy tom monografii "ZABRZE przez stulecia" już dostępny!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również