Wiadomości z Zabrza

Pierwsza pomoc medyczna w zakładzie pracy

  • Dodano: 2019-06-07 10:30

Obecność osoby znającej zasady zachowania w czasie zagrożenia pozwala wykluczyć wiele zagrożeń.

Każdy przedsiębiorca zobligowany jest do tego, by w firmie znajdował się chociaż jeden specjalista z ukończonym kursem pierwszej pomocy. Informacje na ten temat można znaleźć w Art. 209. Kodeksu Pracy.

Na czym polega szkolenie dla pracowników? Czy zaproszenie na kurs pierwszej pomocy może być motywacją do rozwijania się w firmie? Nie czekajcie i już dziś zbierzcie niezbędne informacje na ten temat.

Wiedza ratująca ludzkie życie

Znajomość przyczyn zatrzymania krążenia pozwala podjąć konkretne działania ratunkowe. Udrożnienie dróg oddechowych, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, resuscytacja i wykorzystanie AED to podstawy, które powinien znać każdy. W rzeczywistości wielu pracowników ostatnią styczność z tymi zagadnieniami miało w szkole średniej lub podczas kursu prawa jazdy.

Kontrolerzy z Państwowej Inspekcji Pracy nie mają obowiązku weryfikowania wiedzy odnośnie zasad pierwszej pomocy. Muszą sprawdzić jedynie stan wyposażenia i ważność apteczki.

Doskonały sposób na integrację

Wieczór z pracownikami w barze na koszt firmy? Kręgle, bilard i napoje wyskokowe są Waszym pomysłem na wspólne spędzanie czasu? Jest to najczęściej wykorzystywany scenariusz przez przedsiębiorców. Pieniądze można przeznaczyć jednak w bardziej ambitny sposób, organizując m.in. kurs pierwszej pomocy.

8-godzinne szkolenie BLS i AED dla firm organizowane np. przez Centrumratownictwa.com oferuje dużą ilość zajęć praktycznych i ćwiczeń z symulacjami. Uczestnicy nie będą więc znudzeni tematem warsztatów i wyniosą z nich dużo więcej wiadomości. Wspólne zdobywanie doświadczenia i nowych umiejętności połączone z emocjami i adrenaliną będzie perfekcyjnie spajać grupę.

Wyposażenie ratunkowe - co powinno znajdować się w firmie?

Apteczka jest podstawowym i obowiązkowym elementem ekwipunku firmowego. Każdy pracownik powinien mieć do niej dostęp, by w razie awaryjnych sytuacji móc skorzystać z bandaży, plastrów, opatrunków, wody utlenionej, kompresów, rękawiczek itp.

Chociaż zewnętrzny defibrylator automatyczny AED nie jest jeszcze wymagany, to coraz więcej średnich i dużych firm decyduje się na inwestycję oraz montaż takiego sprzętu. Wykorzystanie defibrylatorów AED nie należy do skomplikowanych i nie ma przeciwwskazań, by w razie potrzeby każdy mógł z nich skorzystać. Mimo wszystko powinny robić to osoby przeszkolone, znające podstawy BLS i zachowanie tego narzędzia.

Jak wygląda profesjonalne szkolenie z zasad pierwszej pomocy medycznej?

Szkolenia firmowe często są realizowane tylko na dokumentach z podpisem osoby prowadzącej i uczestników lub skupiają się tylko na teorii. Słuchacze znudzeni wykładem zazwyczaj odlatują myślami daleko i zastanawiają się nad kolejnym deadlinem, obiadem lub wieczornym wyjściem ze znajomymi.  Dlatego najlepiej znaleźć profesjonalną firmę, w której wykwalifikowani ratownicy i lekarze kładą nacisk na zajęcia praktyczne i ćwiczenia. Podniesienie poziomu adrenaliny u uczestników spowoduje ich zainteresowanie, a udowodnienie im, że nawet najprostsza sytuacja może przerastać ich możliwości, stanie się powodem zaangażowanie.

Motywuj pracowników kursami podnoszącymi kwalifikacje

Większość firm zachęca pracowników do maksymalizacji wyników za pomocą premii. Pieniężny system motywacyjny jest zazwyczaj skuteczny w krótkim wymiarze czasowym, gdyż po kilku miesiącach pracownicy potrzebują nowych bodźców do działania. Jednym z nich może być podnoszenie kwalifikacji i kompetencji w postaci certyfikowanych kursów i szkoleń.

Kurs pierwszej pomocy jest jedną z pozycji, która musi znaleźć się w CV każdego ambitnego specjalisty - nawet jeśli aspiruje na stanowisko niezwiązane z ratownictwem i służbą zdrowia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.