Wiadomości z Zabrza

Oszust namówił ją do skorzystania z aplikacji AnyDesk. Straciła ponad 100 tys. zł

  • Dodano: 2023-12-20 10:45

We wtorek do zabrzańskich policjantów zgłosił się 65-letnia kobieta, która została oszukana metodą na inwestycje przy wykorzystaniu aplikacji AnyDesk. Kobietę skusiła reklama, ze zdjęciem znanego polityka i hasłem "każdy może łato zarobić pieniądze". 

Kobieta straciła ponad 100 tys. zł

Typowe oszustwa inwestycyjne zawierają kuszącą obietnicę zysku. Często tak jak w tym wypadku oszuści posługują się wizerunkiem znanych osób lub spółek. Tym razem ofiarą oszustów padła 65-letni zabrzanka. Kobieta kliknęła reklamę ze zdjęciem znanego polityka i wypełniła arkusz zgłoszeniowy. Potem do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna mówiący ze wschodnim akcentem i informując ją, że właśnie jest świetna okazja na zainwestowanie pieniędzy. Jednak w tym celu konieczne jest zainstalowanie programu AnyDesk.

- Jest to program, który służy do zdalnego sterowania komputerem lub urządzeniem mobilnym na przykład telefonem. Zwykle program ten jest używany przez informatyków w celu zdalnej obsługi komputerów lub innych urządzeń. Jednak coraz częściej wykorzystywany jest przez oszustów, którzy po namówieniu ofiary do zainstalowania go wykorzystują AnyDesk w celu przejęcia kontroli nad naszym urządzeniem i uzyskania dostępu do aplikacji bankowej. Oszust, mając dostęp do naszego urządzenia (telefonu), za pośrednictwem AnyDesk widzi wszystkie informacje, które pojawiają się na telefonie, w tym treści SMS-ów potwierdzających transakcje. Ponadto sam może sterować za nas urządzeniem. Tak było i w tym przypadku - czytamy na stronie KMP Zabrze.

Oszust po uzyskaniu dostępu do telefonu pokrzywdzonej zyskał dostęp do jej konta. Następnie środki zgromadzone na koncie przelała na własne konto. Ponadto namówił ją do zaciągnięcia kredytów, z których środki również przelał na własne konto. Dziwne transakcje zauważył bank pokrzywdzonej i w trakcie trwania procederu skontaktował się z nią, aby wyjaśnić sytuacje. Jednak oszuści przewidzieli to i dokładnie poinstruowali pokrzywdzoną, jak ma rozmawiać z pracownikiem banku, aby ten nie  miał podejrzeń.  

- Niestety odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy jest bardzo trudne, dlatego po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ostrożność w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w tym instalowaniu oprogramowania, które polecają nam nieznane osoby - czytamy na stronie KMP Zabrze.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Niko

    ma ponad 100k i jeszcze mało ......

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również