Wiadomości z Zabrza

Oddział Urologiczny w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu zmodernizowany

  • Dodano: 2019-04-02 11:15, aktualizacja: 2019-04-02 12:16

W zabrzańskim Szpitalu Klinicznym nr 1 zakończyła się modernizacja Oddziału Urologicznego.

Uroczyste otwarcie zmodernizowanego oddziału odbyło się wczoraj. W wydarzeniu udział wzięli m.in. zastępca prezydenta Zabrza Krzysztof Lewandowski, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki oraz dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu prof. dr hab. n. med. Maciej Misiołek.

Ponad 8 mln na modernizację zabrzańskiego szpitala

Za ponad 8 mln zł przebudowano pomieszczenia oddziału i wyposażono go w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. Dzisiejsze wydarzenie połączone było z obchodami 35-lecia utworzenia w Zabrzu Kliniki Urologii.

Jak podkreśla dyrektor placówki dr n. med. Dariusz Budziński, inwestycja była niezbędna. - Warunki pobytu na Oddziale Urologicznym nie pozwalały na zapewnienie pomocy pacjentom zgodnie z ich oczekiwaniami, jak i rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Urologicznego – stierdza dyrektor Dariusz Budziński.

Przebudowa oddziału objęła m. in. wydzielenie sali pooperacyjnej oraz izolatki, co pozwoli zmniejszyć liczbę zakażeń szpitalnych. W ramach modernizacji stworzono dyżurkę pielęgniarską z punktem zabiegowym oraz dyżurkę lekarzy. Poszerzono przejścia do pokojów chorych, każda sala pacjentów ma teraz własną toaletę. Powstała też kuchnia oddziałowa.

Na wyremontowanym oddziale zamontowano nowy sprzęt do diagnostyki pacjentów - m.in. ultrasonograf, który posłuży do zabiegów biopsji prostaty i obrazowania całego układu moczowego, a także zestaw do cystoskopii, który będzie wykorzystywany do obrazowania wnętrza pęcherza moczowego. Kupiono również zestaw do urodynamiki, przydatny w ocenie zaburzeń układu moczowego. Nowa aparatura pojawiła się także na bloku operacyjnym. To m.in. wysokiej klasy laparoskop, umożliwiający małoinwazyjne operacje nowotworów miedniczki i moczowodu. Ultrasonograf z możliwością obrazowania śródoperacyjnego będzie wykorzystywany np. w operacjach usuwania raka nerki. Kupiono też nowoczesne stoły operacyjne, pozwalające na bezpieczne ułożenie chorego podczas długich zabiegów. Zakład Patomorfologii wyposażono w sprzęt do obróbki i przechowywania materiału histopatologicznego.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Kazel

    Za pieniądze pracowników wszystko można zrobić nawet wyremontować oddział. Ale niedługo nie będzie miał kto tam pracować.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również