Wiadomości z Zabrza

Od czego zacząć przygotowania do wycieczki w góry? Pierwsze kroki dla nowych wspinaczy

  • Dodano: 2019-10-28 10:00

Górskie wycieczki to niezapomniane przygody. Zarazić się tym bakcylem można wyjątkowo szybko. Przed rozpoczęciem swoich pierwszych górskich wojaży należy się jednak odpowiednio przygotować. Przydatny będzie trening, jak i zebranie odpowiedniego ekwipunku.

Góry dla początkujących – trening i planowanie wyprawy

Przed wybraniem się na wycieczkę w góry, warto przede wszystkim skupić się na poprawie kondycji. Pokonywanie nawet niskich szczytów wiąże się z bardzo dużym wysiłkiem. Zwiększenie aktywności fizycznej przed wyprawą kluczowe jest zwłaszcza dla osób, które na co dzień prowadzą tzw. siedzący tryb życia.

Aby pierwsze kilometry nie wywołały od razu zadyszki, warto rozplanować sobie codzienne ćwiczenia, które – w zależności od wyjściowego poziom formy – powinny zaczynać się już na kilka tygodni przed podróżą w góry. Przydatne okazuje się bieganie, poprawiające cardio i efektywność oddychania. Jak zalecają doświadczeni podróżnicy, nieco czasu warto poświęcić na dłuższe spacery celem przyzwyczajenia mięśni nóg i stóp do wielogodzinnego chodu. W przeciwnym razie już po kilku godzinach wędrówki w górach mogą wystąpić nieprzyjemne skurcze i opuchlizny. Przydatne mogą być także ćwiczenia ogólnorozwojowe – pompki, przysiady czy podciąganie się na drążku.

Z wyprzedzeniem koniecznie trzeba zaplanować trasę. Warto mierzyć siły na zamiary – Rysy i Orla Perć nie będą zbyt dobrymi destynacjami dla początkujących. Zamiast nich rozważyć można między innymi Czerwone Wierchy, Karłowo – Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych lub trasę między Szczyrkiem a Skrzycznymi w Beskidzie Śląskim. Osoby z okolic Wrocławia mogą wybrać się na Ślężę (najwyższy szczyt 717,5 metra n.p.m.). Entuzjaści klimatów panujących w Bieszczadach za cel obrać mogą stosunkowo łatwą do podróżowania przełęcz Wyżna.

Co warto zabrać na wycieczkę w góry? Niezbędne wyposażenie podróżnika

Poziom trudności we wspinaczce znacząco różni się od pory roku. Początkujący wspinacze powinni udać się w góry przede wszystkim latem lub późną wiosną. Co warto ze sobą zabrać na górską wyprawę?

Żadna wycieczka nie byłaby możliwa, gdyby nie pojemny plecak. To podstawa do transportowania pozostałego ekwipunku. Powinien być wygodny, posiadać możliwość zapięcia w obwodzie klatki piersiowej i mieć kilka zewnętrznych kieszeń. Najlepszym produktem będzie ten, który łączy wysoką funkcjonalność z jak najniższą wagą.

Warto wyposażyć się także w pokrowiec na plecak i kurtkę lub przeciwdeszczową. Przydatne są kurtki softshell, świetnie chroniące przed wiatrem. Kolejnym istotnym elementem są specjalne buty trekkingowe. Dzięki dopasowanej do trudnych warunków podeszwie w wielu przypadkach uratują użytkownika przed przewróceniem się. Zaleca się zabranie chusty wielofunkcyjnej, która w razie potrzeby chroni przed słońcem, wiatrem lub mniejszym deszczem. Mimo letniej pory roku i wspinania się wyłącznie za dnia, na wszelki wypadek zawsze warto mieć przy sobie latarkę. Oprócz telefonu komórkowego można zabrać powerbank, dzięki uniknie się ryzyka wyładowania baterii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.