Wiadomości z Zabrza

Nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich. Od września sporo zmian

  • Dodano: 2023-09-05 11:00

W związku z pracami remontowo-modernizacyjnymi Zarządca infrastruktury – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadzi czwartą korektę rozkładu jazdy 2022/23 obowiązującą w okresie od 3 września do 11 listopada 2023 roku.

Informacja o rozkładzie jazdy pociągów Kolei Śląskich

Przełom lata i jesieni 2023 roku upłynie pod znakiem kontynuowania inwestycji zleconych przez zarządcę  infrastruktury PKP PLK S.A. oraz wejścia na place budowy w nowych projektach. Kontynuowane będą modernizacje linii kolejowych do Tarnowskich Gór oraz Zakopanego, remont obiektów pomiędzy Zebrzydowicami a Cieszynem. Nastąpią zmiany w obsłudze przystanków – pasażerowie będą mogli skorzystać z pociągów zatrzymujących się w stacji Warszowice, powracamy do obsługi przystanku Rybnik Paruszowiec. Wraz z końcem wakacji zawieszamy obsługę przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria. Z kolei przystanek Bielsko-Biała Północ pozostanie wyłączony w związku z kontynuacją prac w jego pobliżu. 

W połowie października rozpocznie się modernizacja magistrali E65 – w pierwszej kolejności roboty będą  prowadzone na szlaku Kobiór – Pszczyna, a na odcinku Będzin – Katowice Zawodzie rozpoczną się prace  przygotowawcze. W materiale przedstawimy Państwu najważniejsze zmiany w organizacji ruchu związane z kolejnymi etapami realizowanych inwestycji.

W wybranych terminach komunikacja zastępcza pojawi się na wieczornych kursach w rejonie Lublińca oraz na odcinkach Pszczyna – Bielsko-Biała Główna, Milówka – Zwardoń, Katowice – Mikołów oraz Orzesze Jaśkowice – Czerwionka. Optymalizacja oferty pozwoli na uruchomienie dodatkowych połączeń pomiędzy Cieszynem a Goleszowem. 

Dokładne godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są w Liniowym Rozkładzie Jazdy publikowanym na stronie internetowej Spółki Koleje Śląskie, oraz w internetowych wyszukiwarkach połączeń i na plakatach sporządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (dostępnych m.in. na dworcach kolejowych i peronach). Liniowy Rozkład Jazdy będący oficjalnym rozkładem jazdy Kolei Śląskich zawiera pełne tabele rozkładowe poszczególnych linii na cały okres zamknięciowy.

S1 Gliwice – Katowice – Zawiercie – Częstochowa
S41 Tychy Lodowisko – Katowice – Zawiercie - Częstochowa 08.29

12 października rozpoczną się prace przygotowawcze do modernizacji katowickiego węzła  kolejowego polegające na budowie torów tymczasowych umożliwiających prowadzenie ruchu pociągów w kolejnych etapach. W pierwszej kolejności przez dwa tygodnie zostanie zamknięty jeden tor na szlaku Będzin – Sosnowiec Główny, co poskutkuje zmianami w godzinach odjazdu, a także wydłużeniem czasu przejazdu dla pociągów jadących w kierunku Katowic. Od 27 października ograniczenia będą obowiązywać pomiędzy stacjami Sosnowiec Główny a Katowice Zawodzie, co wiąże się z kolejnymi zmianami rozkładu jazdy. Pomimo utrudnień udało się niemal w całości utrzymać dotychczasową liczbę połączeń – w dni robocze została odwołana jedna wieczorna para z Katowic do Dąbrowy Górniczej Ząbkowic. Jednak w celu utrzymania przesiadek część pociągów będzie kursowała w zmienionych relacjach – m.in. wybrane pociągi Sprinter będą kursowały w relacji Gliwice - Częstochowa.

Demontaż przejazdu kolejowego na szlaku Poraj – Myszków oraz przeglądy sieci trakcyjnej pomiędzy Myszkowem a Dąbrową Górniczą Ząbkowicami spowodują konieczność wprowadzenia ruchu jednotorowego w pojedynczych dniach, a tym samym zastosowania wariantów rozkładu jazdy. 

Obsługa przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria zostanie zawieszona. Pociągi ponownie będą zatrzymywać się w rejonie tego kompleksu wypoczynkowego w kolejne wakacje. 

Ze względu na liczne warianty kursowania pociągów zachęcamy do sprawdzania rozkładu jazdy przed podróżą oraz zapoznanie się z liniowym rozkładem jazdy prezentującym wprowadzane zmiany w perspektywie całego cyklu rozkładu jazdy.

S18 Bytom – Gliwice

Pociągi będą odjeżdżać z Bytomia z peronu tymczasowego. Jeszcze przed wejściem w życie korekty rozkładu jazdy zostało przywrócone przejście tunelem pod remontowaną halą peronową, a przejście w poziomie szyn zostanie zlikwidowane. Dojście do peronu będzie możliwe tylko ze strony ul. Zabrzańskiej.

S3 Katowice – Katowice Zawodzie – Mysłowice - Kraków Główny

W dniach 9 i 10 września zostały zaplanowane znaczne ograniczenia w stacji Kraków Główny. W związku z tym rozkład jazdy wszystkich pociągów, w tym również Kolei Śląskich, będzie znacznie odbiegał od siatki połączeń w pozostałych dniach obowiązywania cyklu zamknięciowego.

S8 Katowice – Tarnowskie Góry – Lubliniec
S13 Częstochowa – Lubliniec

W rejonie stacji Lubliniec trwa zamknięcie wiaduktu na ulicy Powstańców Śląskich. Organizacja prac na tym obiekcie wymusi w wybranych dniach wstrzymanie ruchu pociągów w godzinach 22:00 – 5:45, co przełoży się na konieczność zastąpienia ostatnich pociągów do Lublińca oraz pierwszych pociągów z Lublińca zarówno z kierunku Tarnowskich Gór jak i Częstochowy. Na odcinku Koszęcin – Lubliniec pojawią się autobusy zastępcze w terminach 21 - 28 września, 23 - 30 października oraz 2 - 3 listopada. Z kolei w noce z soboty na niedzielę od 21/22 października do 6/7 listopada ZKA będzie kursować na odcinku Kochanowice – Lubliniec.

Organizacja ruchu komunikacji zastępczej na modernizowanym odcinku Katowice – Tarnowskie Góry nie ulegnie istotnym zmianom. We współpracy z Zarządem Transportu Metropolitalnego zapewnimy wzajemne honorowanie biletów okresowych w autobusach Kolei Śląskich linii ekspresowej S8, linii zwykłej S80, a także na linii M3 oraz liniach tramwajowych na odcinku Chorzów Rynek - Chorzów Batory Dworzec PKP. 

S5 Katowice – Pszczyna – Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń08.29
S51 Katowice – Żywiec – Nowy Targ – Zakopane

Do odwołania pociągi nie będą zatrzymywać się na przystanku Bielsko-Biała Północ ze względu na budowę wiaduktu w ciągu ul. Kwiatkowskiego. Dowóz do przystanku zostanie zapewniony autobusami MZK Bielsko-Biała na podstawie ważnego biletu kolejowego. Szczegółowe informacje o organizacji ruchu,w tym o zakresie honorowania, liniach objętych honorowaniem, a także mapą przystanków znajdują się w dedykowanym materiale informacyjnym. W dniach 4 – 8 września oraz 9 – 11 października rozkład jazdy wybranych pociągów będzie wariantowany ze względu na planowane ograniczenia przepustowości na szlaku Czechowice-Dziedzice Południowe – Bielsko-Biała Główna związane z budową wiaduktu.

Ze względu na trwającą modernizację linii kolejowej do Zakopanego oraz zakończenie sezonu turystycznego pociąg Sprinter Ornak nie będzie uruchamiany w cyklu zamknięciowym.

W godzinach nocnych są planowane przerwy w ruchu wymagające uruchomienia komunikacji zastępczej. Autobusy zastąpią nocne pociągi w następujący sposób:

  • Od 4 do 10 września na odcinku Pszczyna – Bielsko-Biała Główna; 
  • Od 2/3 do 13/14 października na odcinku Milówka – Zwardoń (od nocy z poniedziałku na 
  • wtorek do nocy z piątku na sobotę);
  • Od 16/17 do 27/28 października na odcinku Rajcza – Zwardoń (od nocy z poniedziałku na wtorek do nocy z piątku na sobotę).

S5 Katowice – Pszczyna – Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń
S6 Katowice – Skoczów – Ustroń Zdrój – Wisła Uzdrowisko – Wisła Głębce

16 października rozpocznie się kolejny etap modernizacji magistrali E-65. Pociągi będą kursować po jednym torze na odcinku Kobiór – Pszczyna. W rozkładzie jazdy zostały ujęte ograniczenia prędkości dla pociągów jadących w kierunku Katowic. Godziny odjazdu niektórych pociągów zostaną przesunięte.

S61 Czechowice-Dziedzice – Chybie – Zebrzydowice – Cieszyn 

W dalszym ciągu ruch pociągów na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn będzie wstrzymany. Przewóz 
będzie realizowany autobusami komunikacji zastępczej. Wstrzymanie ruchu pociągów jest spowodowane naprawą obiektów infrastruktury.

S62 Skoczów – Goleszów – Cieszyn

W dni robocze zwiększymy liczbę połączeń o dodatkowe trzy pary. Rozkład jazdy nowych pociągów został przygotowany z uwzględnieniem wniosków pasażerów. Nowe kursy będą dostępne w godzinach szczytu porannego, popołudniowego oraz uzupełnią ofertę w godzinach okołopołudniowych. Łącznie liczba połączeń na odcinku Goleszów – Cieszyn zwiększy się do 10 par, z czego 8 będzie skomunikowanych z pociągami do/z Katowic.

S7 Katowice – Orzesze Jaśkowice – Rybnik – Rydułtowy – Racibórz 
S71 Katowice – Orzesze Jaśkowice – Rybnik – Wodzisław Śląski – Chałupki 

Od 3 września, po zakończeniu prac remontowych, pociągi ponownie będą zatrzymywać się na 
przystanku Rybnik Paruszowiec. Wraz z przywróceniem postojów przestaje obowiązywać honorowanie 
biletów w autobusach KM Rybnik. 

W godzinach wieczornych nastąpi wstrzymanie ruchu pociągów na odcinkach Katowice – Mikołów (11 – 15 września) oraz Orzesze Jaśkowice – Czerwionka (24 października, 3 – 9 listopada). W zamian za 
pociągi zostanie uruchomiona komunikacja zastępcza.

W dniach 4 – 6 września oraz 18 – 22 września zostanie wprowadzony ruch wahadłowy oraz ograniczenie prędkości na odcinku Nędza – Racibórz. Rozkład jazdy niektórych pociągów ulegnie zmianie. 

S76 Gliwice – Knurów – Rybnik – Skoczów – Ustroń Zdrój – Wisła Głębc

Od 3 września rozpoczniemy obsługę przystanku Warszowice. Przy nowych peronach będą się zatrzymywać pociągi Sprinter Kubalonka.


Pełny rozkład jazdy pociągów znajduje się w LINIOWYM ROZKŁADZIE JAZDY dostępnym na www.kolejeslaskie.pl
Infolinia o utrudnieniach w kursowaniu pociągów Kolei Śląskich, Biuro Obsługi Klienta, Obsługa osób niepełnosprawnych (czynna całodobowo przez 7 dni w tygodniu): tel.: + 48 32 428 88 88.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również