Wiadomości z Zabrza

Nietrzeźwy kierowca uderzył w zaparkowany samochód

  • Dodano: 2022-05-16 07:00, aktualizacja: 2022-05-16 07:08

Miał blisko trzy promile alkoholu we krwi i wsiadł za kierownicę swojego fiata. Na ulicy Maksymiliana Filipka nie opanowała pojazdu i uderzył w inny zaparkowany pojazd. Na szczęście tym razem nikt postronny nie ucierpiał, a nietrzeźwego kierowcę ujął przypadkowy świadek zdarzenia. 43-letni mieszkaniec Katowic odpowie za swoje nieodpowiedzialne zachowanie.

Grozi mu za to do 2 lat więzienia

Do zdarzenia doszło w czwartek o godzinie 6 rano. Kierujący fiatem na ulicy Maksymiliana Filipka cofając, uderzył w inny zaparkowany pojazd. Zdarzenie widział przypadkowy świadek, który powstrzymał nietrzeźwego kierowcę od dalszej jazdy. Na miejsce wezwano policjantów ruchu drogowego. Po zbadaniu alkomatem okazało się, że 43-letni mężczyzna, który kierował samochodem, ma blisko trzy promile alkoholu w organizmie. Wynik badania to 2,94 promila. Mężczyzna stracił już prawo jazdy, a teraz odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie 3 lat.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.