Wiadomości z Zabrza

Nietrzeźwy 38-latek spowodował kolizję

  • Dodano: 2021-03-18 09:00

Miał ponad pół promila alkoholu we krwi i wsiadł za kierownicę swojego opla. Na skrzyżowaniu ulic Pawłowskiej, Łużyckiej i Rogoźnickiej spowodował kolizje. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Sprawca zdarzenia, 38-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej odpowie za swoje nieodpowiedzialne zachowanie. Grozi mu za to do 2 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w środę krótko po godzinie 7.00. Kierujący oplem na skrzyżowaniu ulic Pawłowskiej, Łużyckiej i Rogoźnickiej nie ustąpił pierwszeństwa i zderzył się z Toyotą. Na miejsce wezwano policjantów ruchu drogowego. Po zbadaniu alkomatem okazało się, że sprawca kolizji ma ponad pół promila alkoholu w organizmie. 38-latek stracił już prawo jazdy, a teraz odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Co grozi za jazdę po alkoholu?

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.