Wiadomości z Zabrza

Nie żyje Dariusz Gnatowski. Aktor wychowywał się w Zabrzu

  • Dodano: 2020-10-20 21:00

Nie żyje Dariusz Gnatowski. Aktor filmowy i teatralny zmarł w szpitalu Dietla w Krakowie. Znany był m.in. z roli Boczka w serialu "Świat według Kiepskich". Aktor wychowywał się w Zabrzu.

Według źródeł RMF24 aktor "miał zapalenie płuc i ciężką niewydolność oddechową". 

- Aktor trafił dziś do szpitala w bardzo ciężkim stanie. Mimo długiej reanimacji i wysiłków lekarzy nie udało się go uratować – powiedział także dla PAP Marcin Mikos, zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie.

Jako pierwszy informację na Twitterze podał Marek Balawajder. 


Dariusz Gnatowski urodził się 24 maja 1961 w Rudzie Śląskiej. Wychowywał się w Zabrzu, gdzie chodził do szkoły podstawowej i liceum. Ukończył krakowską PWST. Był związany z Teatrem Stu od 1985 r. Jako student II roku debiutował na jego deskach w spektaklu "Pluskwa", który przygotował Jerzy Trela ze studentami. W latach 1987–1988 był związany z Teatrem Ludowym w krakowskiej Nowej Hucie.

Największą popularność zyskał dzięki komediowym rolom filmowym i telewizyjnym. Na małym ekranie pojawił się w pierwszym odcinku serialu Crimen (1988) jako członek sekty kosturowców. W latach 90 prowadził w TVP1 programy skierowane do dzieci takie jak "Przewodnik Włóczykija" o tematyce turystyczno-historycznej czy "Słowa, słówka i półsłówka", czyli teleturniej o tematyce języka polskiego. W serialu "Świat według Kiepskich" wcielał się w rolę Arnolda Boczka, co dało mu ogólnopolską rozpoznawalność. Był także świetnym dubbingowcem. 

Napisał książkę "Dieta bez wyrzeczeń" - aktor przez lata zmagał się z nadwagą. Chorował na cukrzycę typu 2.

5 października 2015 r. obchodził jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. W 2016 r. został odznaczony Brązowym Medalem Gloria Artis - Zasłużony Kulturze.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.