Wiadomości z Zabrza

Muzeum Miejskie zaprasza na wystawy!

  • Dodano: 2023-07-07 08:00, aktualizacja: 2023-07-07 08:06

Wszystkim, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić wystaw, które prezentuje aktualnie Muzeum Miejskie w Zabrzu, przypominamy, że czekają na nich aż trzy ekspozycje.

Wystawy w Muzeum Miejskim 

Wystawa pn. „Marzyciele. Historia Arsenalu Mikulczyce” dostępna jest do końca sierpnia br. w siedzibie Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3. To ekspozycja poświęcona klubowi zrodzonemu z marzeń, determinacji i pasji do futbolu. Zaprezentowana historia amatorskiej drużyny, będącej unikatem na sportowej mapie Zabrza, to okazja do przyjrzenia się bogatym dziejom klubu. O jego sukcesach świadczy dziś pokaźna kolekcja pamiątek i trofeów oraz sumiennie prowadzone kroniki. Piłkarze Arsenalu często grali zawodowo, przede wszystkim w Sparcie Zabrze, ale również w Górniku Zabrze czy Szombierkach Bytom. Na wystawie poruszone zostały również wątki związane z źródłem inspiracji drużyny, czyli legendarnym klubem z Londynu – Arsenalem. Wystawa to jednak nie tylko opowieść o piłce nożnej, ale również o śląskiej kulturze, pokoleniowych więzach rodzinnych oraz próba zdefiniowania tego, co w sporcie jest najważniejsze.

Natomiast w Galerii Café Silesia można zwiedzić dwie wystawy: „Jesteśmy Polakami! Związek Polaków w Niemczech” oraz „Kruche Światy” – samorodne malarstwo na szkle z kolekcji Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

„Jesteśmy Polakami! Związek Polaków w Niemczech” to wystawa o Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech, którą przygotowały Renata Skoczek z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i dr Iwona Demczyszak z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Plansze wstępne przygotował dr Paweł Warot z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Muzeum Miejskie w Zabrzu uzupełnia je oryginalnymi eksponatami ze swoich zbiorów.

„Kruche Światy” – Muzeum Miejskie w Zabrzu posiada jedną z największych, a z pewnością najważniejszych w kraju, kolekcję sztuki nieprofesjonalnej, zwanej także samorodną, naiwną, intuicyjną czy nieokrzesaną (fr. art brut). Artyści naiwni – ci, którzy zaufali światu – znajdują się pomiędzy dwoma determinizmami: ludowym i akademickim, ale nie jest to stan zawieszenia, a raczej wolności, która pozwala im na swobodny wybór techniki czy tematu. Nie inaczej jest w przypadku samorodnego malarstwa na szkle. Żywe, nasycone kolory, walorowe kontrasty, stosowanie złoceń czy też bujność ornamentu przysłaniającego nieraz treść – właściwe malarstwu ludowemu na szkle w samorodnej jego odmianie stały się kwestią autorskiej decyzji. 

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie www.muzeumzabrze.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również