Wiadomości z Zabrza

Msza święta i koncert wielkopostny Stabat Mater w podziemiach kopalni Guido

  • Dodano: 2024-03-20 08:45, aktualizacja: 2024-03-20 08:58

Jest w kopalni Guido takie szczególne miejsce na poziomie 170 metrów pod ziemią – to Kaplica św. Barbary – patronki górników. I właśnie tam odprawiane są msze św. przy różnych ważnych okazjach, a także na życzenie grup odwiedzających kopalnię.

Msza Święta w Kopalni Guido

Już w najbliższą niedzielę nadarzy się kolejna możliwość, by wziąć udział w odprawianym tam nabożeństwie – Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza wszystkich chętnych w Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 9.30, na mszę świętą w Kaplicy św. Barbary.

Bezpośrednio po mszy odbędzie się wielkopostny koncert "Stabat Mater", podczas którego zaprezentowany zostanie wspaniałego utwór osiemnastowiecznego kompozytora Giowanniego Battisty Pergolesiego, skomponowany do tekstu średniowiecznej sekwencji gregoriańskiej, ukazującej mękę i śmierć Chrystusa z perspektywy jego Matki. 

Wykonawcami będą absolwenci i wykładowcy Akademii Muzycznej w Katowicach: Adriana Garstka – sopran, Anna Noworzyn-Sławińska – mezzosopran, Wojciech Olszyczka – organy oraz Szymon Strzelczyk – skrzypce.

Informacje dodatkowe:

  • kiedy: niedziela, 24 marca 2024 r.
  • gdzie: Kopalnia Guido, poziom 170 m, ul. 3 Maja 93, Zabrze,
  • godz. 09.30,
  • zjazdy na poziom 170 m: od godz. 09.00,
  • opłata za zjazd na poziom 170 – 10 zł.

Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod nr. 32 271 40 77.

Święta Barbara

Św. Barbara jest jedną z najbardziej czczonych chrześcijańskich świętych. Tradycyjnie jej postać wiąże się ze stanem górniczym, jednak św. Barbara jest również patronką dobrej śmierci, hutników, marynarzy, żołnierzy, budowniczych i wielu innych niebezpiecznych zawodów.

Św. Barbarze poświęcony został cały poziom 170 w Kopalni Guido – to do niej prowadzi przewodnicka opowieść na temat trudu pracy w kopalni w XIX i na początku XX wieku. Przekonanie się, jak trudna i niebezpieczna była praca górników w tym okresie, pozwala na zrozumienie ich głębokiej religijności oraz pozycji św. Barbary, jako ostatniej instancji, gdy zawodziły inne środki w walce z zagrożeniem.

Podczas zwiedzania trasy poznać można życiorys Barbary, genezę jej kultu i różne konteksty kulturowe, związane z patronką górników, a także zobaczyć unikatowe eksponaty, w tym duży zbiór różnorodnych, oryginalnych figur i rzeźb świętej. Sercem całej ekspozycji jest jednak kaplica św. Barbary, która zachwyca już sama w sobie ze względu na walory architektoniczne: surowa cegła, konstrukcje stalowe i industrialny klimat mieszają się tu z polotem i monumentalizmem, znanym z tak częstych na Śląsku neogotyckich ceglanych kościołów. Uwagę na pewno zwrócą witraż i rzeźba św. Barbary, przygotowane przez wybitnych artystów plastyków specjalnie dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również