26 marca na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu odbyła się XII edycja konkursu „Moda na polski” zorganizowanego przez IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Zabrzu przy współudziale MOK i Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Plastycznych w Zabrzu. Tematem tegorocznego spotkania były strony rodzinne, małe ojczyzny – na Śląsku nazywane często „hajmatem”.
W tym roku ze względu na obostrzenia związane z pandemią wydarzenie zostało udostępnione w serwisie YouTube na kanale IV LO.
W wydarzeniu zdalnie udział wzięli m.in.: prof. Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej, dr Katarzyna Węgrzynek, wiceprezes Związku Górnośląskiego oraz Zbigniew Stryj, dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Zabrzu.
Goście rozmawiali o napisanej po śląsku książce profesora pt. „Listy z Rzymu”. Zbigniew Stryj podzielił się swoimi refleksjami związanymi z tematem „Mody na polski”. Mówił o swojej śląskiej małej ojczyźnie, o tym jak jesteśmy odbierani przez innych. Przedstawił, we własnej interpretacji, kilka swoich śląskich wierszy.
Uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje wykonanie tekstów Czesława Miłosza, Adama Mickiewicza i innych twórców. Rejowskie Studio Animacji przedstawiło fragment słynnej bajki Janoscha „Ach, jak cudowna jest Panama”. Pod koniec nagrywający usłyszeli po śląsku początek „Przygód Alicji w krainie czarów”, a raczej „Przigód Alicyjej we krainie dziwów” w tłumaczeniu G. Kulika.
Głównym celem spotkania było podkreślenie przywiązania do małych ojczyzn, a zwłaszcza do krain lat dziecinnych oraz akceptacja czasem kilku tożsamości, kilku hajmatów.
Słowu płynącemu ze sceny towarzyszyły obrazy autorstwa uczennic i uczniów Liceum Plastycznego z Kończyc przedstawiające elementy zabrzańskiej architektury. Usłyszeliśmy również utwór „Piąta strona świata” i „Hymn Górnego Ślonska”.
Muzycznym podsumowaniem wydarzenia była piosenka „Czerwonych Gitar” ze znamiennym wersem: „Jest w oczach Twych kolor nieba z moich stronŚ”.