Wiadomości z Zabrza

Małgorzata Mańka-Szulik reaguje na wyniki II tury wyborów w Zabrzu

  • Dodano: 2024-04-22 11:00

"Jestem dumna z kampanii, którą przeprowadziliśmy" - przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych Małgorzata Mańka-Szulik, która przegrała wczorajsze wybory z Agnieszką Rupniewską.

Druga tura wyborów samorządowych 2024

Według informacji podanych przez Państwową Komisję Wyborczą o 6 rano w poniedziałek frekwencja w II turze wyborów samorządowych wyniosła 44,06 proc. W głosowaniu wybrano 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Głosowanie odbyło się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu miastach wojewódzkich.

W Zabrzu - jak wynika z oficjalnych wyników przedstawionych na stronie PKW - walkę o urząd prezydenta miasta wygrała Agnieszka Rupniewska, która zdobyła aż 24 766 głosów (57,85%). Małgorzata Mańka-Szulik w drugiej turze wyborów otrzymała 18 044 głosy (42,15%). Frekwencja wyniosla 36,42%, co oznacza, że z 118 609 osób uprawnionych do głosowania, w wyborach wzięło udział jedynie 43 197 z nich. 

"Jestem dumna z kampanii, którą przeprowadziliśmy" - mówi Małgorzata Mańka-Szulik

Małgorzata Mańka-Szulik, która rządziła Zabrzem 18 lat, po ogłoszeniu wyników II tury wyborów opublikowała post na swoim fanpage’u, w którym nie tylko gratuluje swojej przeciwniczce, ale i dziękuje wszystkim mieszkańcom przede wszystkim za aktywny udział w wyborach. 

- Dziękuję raz jeszcze wszystkim Zabrzanom, którzy podjęli współodpowiedzialność za przyszłość miasta i wzięli udział w wyborach. Jestem dumna z kampanii, którą przeprowadziliśmy. Pokazaliśmy wspólnie, że Zabrze to miasto, w którym warto mieszkać i pracować. Gratuluję pani Agnieszce Rupniewskiej zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Życzę jej mądrych decyzji w kierowaniu naszym miastem. Chcę wierzyć w to, że Zabrze będzie miało szansę na dalszy rozwój dzięki pozyskaniu środków europejskich, które trafią do Polski. Jeszcze raz dziękuję Wam za Wasze zaufanie - napisała była prezydent Zabrza. 

Małgorzata Mańka-Szulik - życiorys

Małgorzata Mańka-Szulik urodziła się 11 sierpnia 1955 w Zabrzu. Z wykształcenia matematyk. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na Politechnice Śląskiej ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania oraz informatyki. Stopień doktora nauk społecznych uzyskała na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie w 2019 roku. 

Mańka-Szulik to inicjatorka utworzenia pierwszej w Polsce samorządowej szkoły artystycznej – Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu, w której była dyrektorem. Po raz pierwszy na urząd prezydenta kandydowała w 2002 roku — wówczas startując z poparciem stowarzyszenia Skuteczni dla Zabrza, zajęła trzecie miejsce. W 2003 roku zaangażowała się w działanie ugrupowania Inicjatywa dla Polski.

Od 2006 roku była prezydentem Zabrza. Kolejne wybory wygrywała w I turze aż do 2018 roku, gdy o jej zwycięstwie zdecydowała II tura, w której zmierzyła się tak jak w 2024 roku, z Rupniewską. Wówczas Rupniewskiej zaufało 48,41 proc. wyborców (22 381), a Mańce Szulik 51,59 proc. (23 851). W 2015 została wybrana na stanowisko przewodniczącej zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również