Wiadomości z Zabrza

Malarstwo intuicyjne w Muzeum Miejskim w Zabrzu

  • Dodano: 2020-09-15 17:00

Jeszcze tylko do końca września miłośnicy malarstwa intuicyjnego będą mieli możliwość zwiedzenia wyjątkowej wystawy pt. "Władysław Luciński. Malarstwo i grafika".

Malarstwo Władysława Lucińskiego ma niepowtarzalną duchową atmosferę wypływającą z jego moralizatorskiej postawy wobec życia, oceniania świata, piętnowania jego niedoskonałości i ułomności

Luciński to artysta wszechstronny. Stosował różnorodne techniki artystyczne: temperę, akwarelę, malarstwo olejne. Wykonywał rzeźby w drewnie. Tworzył także grafiki, głównie linoryty, a wśród nich ekslibrisy. Jego twórczość zaliczane jest do sztuki wizjonerów. Wprawdzie artysta nie zrywa całkowicie związku z realnością przedstawień, ale skłania się w stronę wypowiedzi utrzymanych w nurcie metaforycznym (głównie wizjonersko-metaforycznym). Swymi obrazami opowiada o duchu miejsca, w którym żyje, docierając do wnętrza górnośląskiej ziemi oraz świata wewnętrznego ludzi, z którymi żyje na co dzień.

W ciągu ponad 40 lat aktywności twórczej stworzył około 800 obrazów i 300 grafik

Jego prace znajdują się w zbiorach kilkunastu placówek muzealnych, jak i w kolekcjach prywatnych. Muzeum Miejskie w Zabrzu posiada jedną z trzech największych (45 pozycji) muzealnych kolekcji tego artysty.

Prace Lucińskiego prezentowane były na ponad 20 wystawach indywidualnych oraz wielu zbiorowych. Jest laureatem nagród i wyróżnień uzyskanych na najbardziej prestiżowych konkursach dotyczących twórczości nieprofesjonalnej. W tym Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy. W. Luciński brał również udział w konkursach organizowanych przez Muzeum Miejskie w Zabrzu („Życie Regionu” 1975, „Mój Śląsk” 1977, „Z naszych robotniczych tradycji” 1982, „Śladami śląskiej baśni i legendy” 1984).

Prezentowana wystawa powstała w oparciu o zbiory własne Muzeum Miejskiego w Zabrzu.
Muzeum Miejskie w Zabrzu Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6

Malarstwo intuicyjne w Muzeum Miejskim w Zabrzu

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.