Legalną pracę za granicą można znaleźć przez agencję zatrudnienia. Mniej skuteczne jest szukanie pracy na własną rękę już na miejscu lub proszenie o pomoc znajomych. Warto uważać na oferty niezweryfikowane i takie, które są enigmatyczne, np. nie zawierają wymagań lub oferowanych warunków.
Gdzie szukać pracy za granicą? Kierunki i bazy ofert
Najchętniej wybierane przez Polaków kierunki emigracji zarobkowej w 2017 i 2018 roku to Niemcy, Holandia i Belgia. Dużym zainteresowaniem cieszą się też Szwajcaria, Norwegia, Wielka Brytania i Irlandia. Wyjazd do pracy za granicę najlepiej organizować przez sprawdzone biura i agencje, warto korzystać też z ogólnodostępnych bez ofert.
Praca za granicą jest atrakcyjna ze względu na zarobki oraz – w wielu przypadkach – na możliwości rozwoju. Za granicę do pracy wyjeżdżają zarówno doświadczeni specjaliści w swoich dziedzinach, szczególnie z branży IT oraz branży budowlanej, jak i robotnicy fizyczni o niskich kwalifikacjach i bez doświadczenia. Zachodnie rynki pracy potrzebują przedstawicieli obu tych grup.
Najbezpieczniej wyjazd do pracy za granicę organizować z pomocą sprawdzonych agencji pośrednictwa pracy. Wykaz wszystkich legalnie działających agencji zatrudnienia można znaleźć na stronie internetowej http://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz. Agencja pracy pomaga znaleźć ofertę najbardziej dopasowaną do posiadanych przez kandydata kwalifikacji i wspiera w organizacji wyjazdu lub sama ten wyjazd organizuje. Najlepsze agencje pośrednictwa pracy zapewniają też wsparcie swoim pracownikom na miejscu.
Praca za granicą przez znajomych albo szukana na miejscu – czy warto?
Mniej efektywną metodą szukania pracy za granicą jest przeglądanie ofert i wysyłanie aplikacji samodzielnie. Warto pamiętać, że oferty publikowane w ogólnodostępnych bazach danych nie są sprawdzane w żaden sposób. Oznacza to, że informacje zawarte w ogłoszeniu mogą różnić się od stanu faktycznego.
Legalną pracę za granicą można znaleźć przez znajomych, którzy pracują w kraju docelowym. Mogą oni polecić kandydata do pracy lub na miejscu rozejrzeć się za interesującymi ofertami. Są też źródłem bezcennych informacji i wskazówek dotyczących wyboru miejsca zamieszkania za granicą. Samodzielne szukanie pracy za granicą już na miejscu może być niebezpieczne i generuje duże koszty.
Pracę za granicą najlepiej znaleźć przed wyjazdem. Wiele międzynarodowych firm przeprowadza rekrutację zdalnie przy wykorzystaniu takich narzędzi, jak wideorozmowa.
Zobacz także: Niskie bezrobocie i atrakcyjne oferty pracy w Poznaniu