Wiadomości z Zabrza

Królowa Śniegu - Teatr Nowy w Zabrzu wystawia baśń na święta online

  • Dodano: 2020-12-13 13:45, aktualizacja: 2020-12-17 13:57

„Królowa Śniegu” - baśń na święta online.

Serial teatralny dla całej rodziny, webinary oraz film dokumentalny o premierze spektaklu – taki intensywny tydzień z baśnią przygotował dla nas Teatr Nowy w Zabrzu. Sam spektakl pt. „Królowa Śniegu”, który miał premierę w Zabrzu w październiku, został przygotowany w zupełnie nowej odsłonie i można go obejrzeć w sieci.

„Królowa Śniegu” Doroty Kowalkowskiej i Macieja Podstawnego wystawiona po raz pierwszy 3 października 2020 r. na deskach Teatru Nowego w Zabrzu została przyjęta gorąco przez dzieci i dorosłych. Dlatego pomimo zawieszenia stacjonarnej działalności Teatru z powodu pandemii koronawirusa, jego zespół postanowił zaprezentować spektakl w formie serialu teatralnego i udostępnić go publiczności przez internet. Transmisje na żywo kolejnych odcinków zaplanowane zostały w dniach 14-17 grudnia na godz. 18.00, jednak wszystkie odcinki można zobaczyć także w dowolnej chwili. Po premierowym streamingu na Facebooku Teatru Nowego w Zabrzu każdy odcinek zostaje bowiem opublikowany w kanale Youtube instytucji. Serial składa się z 4 około półgodzinnych części: 

  1. „Kopenhaga, czyli zaginął chłopiec”, 
  2. „Szwecja, czyli pożegnanie z Babcią”, 
  3. „Laponia, czyli Rozbójniczka i Renifer”,
  4. „Biegun Północny, czyli zamek Królowej”. 

Każdy, kto ma ochotę przenieść się w baśniowy świat Gerdy, Kaja, Renifera, Rozbójników, Sójek, Goblinów i Królowej Śniegu, może to zrobić bez wychodzenia z domu, bez kupowania biletów ani nawet logowania. Wystarczy włączyć spektakl online - najlepiej w rodzinnym gronie.

Ale to jeszcze nie wszystko, co przygotował dla nas na przedświąteczny czas Teatr Nowy w Zabrzu. Poza spektaklem zaplanowane zostały także 2 webinary. 18 grudnia (piątek) o godz. 18.00 rozpocznie się internetowe seminarium dla nauczycieli na temat adaptowania baśni, które prowadzić będzie pedagożka teatru Justyna Czarnota. Natomiast 19 grudnia (sobota) o godz. 17.00 psycholog Maciej Jonek poprowadzi webinar przeznaczony dla dziadków i rodziców z dziećmi dotyczący troski i siły baśni, która może być doskonałym źródłem wiedzy o świecie. Każdy, kto chce wziąć udział w tych bezpłatnych spotkaniach online, powinien zgłosić się drogą mailową (pjanicki@teatrzabrze.pl). Liczba miejsc ograniczona.

Kolejną atrakcją przygotowaną przez zespół Teatru Nowego w Zabrzu jest premiera filmu dokumentalnego „Królowa Śniegu. Na ostatniej prostej”. Pokazuje on końcowy etap przygotowań do premiery spektaklu „Królowa Śniegu”, a więc twórcy przedstawienia dzielą się tu z publicznością swoimi wspomnieniami z prób do spektaklu. Dokument zrealizowany został przez Pawła Janickiego, a za opracowanie graficzne odpowiedzialny był Amadeusz Nosal. Premiera filmu odbędzie się 20 grudnia (niedziela) o 12.00.

„Królowa Śniegu” Teatru Nowego w Zabrzu

  • reżyseria: Maciej Podstawny
  • scenariusz: Dorota Kowalkowska i Maciej Podstawny - na podstawie baśni „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena

Spektakl zespołu teatralnego z Zabrza jest opowieścią opartą na znanej wszystkim baśni Hansa Christiana Andersena, ale nie trzyma się jej kurczowo. Fabuła toczy się w Kopenhadze tuż przed rozpoczęciem I wojny światowej i później - w czasie XX wieku, ale też w świecie fantazji, pośród śniegów zamarzniętej północy. „Królowa Śniegu” nadal opowiada jednak o bardzo odważnej dziewczynce o imieniu Gerda. Mała bohaterka rusza ratować swojego przyjaciela Kaja, którego uwiodła tajemnicza Królowa Śniegu. Spektakl stanowi więc baśń o charakterze przygodowym, znajdziemy tu jednak znacznie więcej. To przypowieść o dojrzewaniu, o odwadze, o tym, jak tworzy się tożsamość dziecka, jak szuka ono swojego miejsca i głosu, o przemijaniu i starości, o kobiecości i niezwykłej sile natury. „Królowa Śniegu” Teatru Nowego w Zabrzu pozwala towarzyszyć nam w trudnej wyprawie małej Gerdy do ukochanego Kaja i dotrzeć do niego, kiedy bohaterka jest już dorosła. 

Przedstawienie kierowane jest przede wszystkim do widzów od 11 lat, ale również dorosłym trudno jest oprzeć się magii opowiadanej historii. Nowoczesny i bardzo efektowny język spektaklu, muzyka opracowana przez Annę Stelę i w pełni poważne podejście do młodego widza sprawiają, że jest to po prostu dobry kawałek teatru. Wspólne oglądanie spektaklu tworzy przestrzeń do ważnych i jakże potrzebnych rozmów dorosłych z dziećmi (i nie tylko). Teatr Nowy w Zabrzu zaprasza online!

Źródła: 

https://www.wygranaonline.com/spektakl-krolowa-sniegu-webinary-i-dokument-basniowy-tydzien-online/
https://teatrzabrze.pl/krolowa-sniegu-w-sieci/
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.