Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. Sam proces nie jest skomplikowany, chociaż wymaga on uwzględnienia wielu istotnych kwestii. Osoby, które dodatkowo decydują się na pomoc banku i skorzystanie z oferowanych instrumentów finansowych muszą spełnić także określone wymagania. Jak wygląda zakup mieszkania w Zabrzu i jak najlepiej finansować zakup wymarzonej nieruchomości? Sprawdź najważniejsze informacje.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem własnego mieszkania?
Jednym z najważniejszych kroków przy zakupie nieruchomości jest określenie budżetu, jakim się dysponuje. Najbezpieczniejszym, a jednocześnie najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem, jest nabycie mieszkania za środki własne. Realia pokazują jednak, że zdecydowana większość kupujących korzysta z pomocy banku ze względu na brak dostatecznych oszczędności. Decydują się oni zazwyczaj na instrument finansowy, jakim jest kredyt hipoteczny. Szczegółowe informacja na jego temat znajdziesz na stronie internetowej: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/zabrze.
Bardzo ważna decyzja, jaką musi podjąć kupujący to wybór nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego. Oba wyjścia mają swoje plusy, jak i minusy, które warto przeanalizować. Ceny mieszkań z rynku wtórnego często są niższe, jednak nieruchomości w wielu przypadkach wymagają generalnego remontu. Mieszkania w Zabrzu z rynku pierwotnego to świeżo oddane przez dewelopera nieruchomości. Te wzbudzają zainteresowanie przede wszystkim wśród młodych osób.
Osoby, które planują kupić mieszkanie, powinny również zdecydować się na dogodną dla siebie lokalizację. Często cena za 1 m2 zależy od odległości od centrum miasta. Mieszkania bliżej niego są droższe. Okazuje się, że w ostatnich latach to jednak te oddalone od zgiełku miasta cieszą się większym zainteresowaniem.
Przed zakupem nieruchomości konieczne jest sprawdzenie zapisów w Księdze Wieczystej. Pozwoli to dokładnie prześledzić historię nieruchomości i sprawdzić, czy nie jest obciążona zobowiązaniem. Zdarza się, że mieszkanie lub dom mogą być obciążone hipoteką. Jak wygląda sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym? Wymaga to przede wszystkim poinformowania o tym fakcie banku. Obowiązek ten spada na sprzedającego nieruchomość. Dla kupującego nie ma to większego znaczenia, gdyż środki w pierwszej kolejności trafiają na poczet banku, a dopiero pozostała część na rzecz sprzedającego.
Niezależnie od tego, czy wybiera się nieruchomość z rynku wtórnego, czy pierwotnego, przed podjęciem decyzji o zakupie warto także zlecić jej sprawdzenie specjaliście. Pozwoli to na ujawnienie wszelkich niedoskonałości mieszkania, które następnie mogą być cenną kartą przetargową w zbijaniu ceny na niższą. Jest to szczególnie istotne w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, gdzie deweloper będzie zobligowany do usunięcia niedoskonałości.
Finansowanie zakupu mieszkania – czym się różni kredyt hipoteczny od mieszkaniowego?
Produktami finansowymi, które mogą pomóc przy zakupie nieruchomości, są najczęściej kredyty hipoteczne lub mieszkaniowe. W przypadku każdego z nich konieczne jest przeanalizowanie sytuacji finansowej wnioskującego. Analizę wykonuje bank i na tej podstawie podejmuje decyzję o przyznaniu kredytu. Warto przy tym pamiętać o zasadniczej różnicy pomiędzy kredytem mieszkaniowym a hipotecznym.
- Kredyt mieszkaniowy jest produktem finansowym, którego przeznaczeniem jest wyłącznie zakup mieszkania lub domu. Zależnie od analizy finansowej wnioskującego, przyznawana jest kwota wynikająca z jego zdolności kredytowej. Środki pozyskane w ten sposób w całości przeznacza się na zakup nieruchomości. Zabezpieczeniem kredytu mieszkaniowego jest hipoteka nieruchomości, co zostaje oznaczone w księdze wieczystej.
- Jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny, to również udzielana jest określona kwota zobowiązania wynikająca ze zdolności kredytowej wnioskującego. W tym przypadku zabezpieczeniem kredytu także jest hipoteka nieruchomości. Jednak sam zakres przeznaczenia środków z tytułu kredytu hipotecznego jest szerszy. Można częściowo wykorzystać go np. na wykończenie mieszkania.
Kredyt mieszkaniowy może być zatem kredytem hipotecznym, jednak kredyt hipoteczny nie może być nazwany mieszkaniowym. Środki z kredytu hipotecznego mogą być przeznaczone na dodatkowe cele. Jakie? Wyremontowanie pomieszczeń czy dodanie elementów stałych, które wpływają na zwiększenie wartości nieruchomości, np. rolet antywłamaniowych. Warto przy tym pamiętać, że bank musi być poinformowany o fakcie przeznaczenia środków z kredytu hipotecznego na dodatkowe elementy. W tym celu składa się stosowny wniosek.
Czy każdy może otrzymać kredyt na zakup mieszkania?
Kredyt na zakup mieszkania jest ogólnodostępny. Warto jednak pamiętać, że decyzja o jego przyznaniu leży po stronie banku, który może odmówić jego przyznania. Podstawowym kryterium, o którym należy pamiętać, jest zdolność kredytowa. Banki przed podjęciem decyzji analizują m.in. historię kredytową wnioskującego i sprawdzają, czy spłacał swoje zobowiązania w przeszłości. Ponadto uwzględniają także wysokość wynagrodzenia i sumę miesięcznych wydatków. Nie bez znaczenia jest forma zatrudnienia wnioskującego. Osoby z umową na czas nieokreślony są w znacznie korzystniejszym położeniu.