Wiadomości z Zabrza

Konferencja popularno-naukowa pn. "Serce" odbyła się dzisiaj w zabrzańskiej "Jedynce"

  • Dodano: 2024-03-07 09:00

Wczoraj w I Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu odbyła się konferencja popularno-naukowa pn. „Serce”. Interdyscyplinarne spotkanie młodzieży i naukowców było okazją do spojrzenia na tytułowe serce nie tylko z perspektywy czystomedycznej, ale również przez pryzmat fizyki, czy poezji.

Konferencja "Serce": Spojrzenie na serce przez pryzmat interdyscyplinarnych dyskusji

Udział w debacie wzięli m.in. zastępca prezydent miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski, przewodnicząca Rady Miasta Łucja Chrzęstek-Bar, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Tomasz Szczepański, dziekan Wydziału Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi dr n. med. Grzegorz Religa, oraz zaproszeni goście.

Konferencja, która została zorganizowana z inicjatywy grona pedagogicznego placówki, jest swoistym hołdem pamięci złożonym patronowi szkoły, Zbigniewowi Relidze – związanemu z naszym miastem wybitnemu kardiochirurgowi i prekursorowi transplantacji w Polsce. W przededniu 15. rocznicy śmierci patrona szkoły uczniowie oraz zaproszeni goście podjęli temat serca, jako głównego obiektu dociekań zarówno dla świata sztuki, jak i nauki.

Pierwszy wykład wygłosił prof. Tomasz Szczepański, który przedstawił swoje przemyślenia na temat kierunków, jakie podejmuje medycyna w związku z troską o serca swoich najmłodszych pacjentów. Następnie swoje prelekcje wygłosili m.in. uczniowie szkoły, którzy opowiadali nie tylko o motywach w literaturze, fizyce w służbie medycyny, ale również chociażby wpływie kofeiny zawartej w popularnych napojach na ten niezwykle ważny organ. Swoje referaty z naukowej perspektywy wygłosili również prof. Piotr Wilczek, Piotr Lewandowski i dr Grzegorz Religa.

Konferencja popularno-naukowa pn. "Serce" odbyła się dzisiaj w zabrzańskiej "Jedynce"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również