W przypadku ważnych wydarzeń w życiu pracownika – np. ślub, narodziny dziecka, czy śmierć rodzica – osoba zatrudniona nie musi korzystać z urlopu wypoczynkowego, aby załatwić wszystkie formalności. W takiej sytuacji pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego.
Urlop okoliczności przysługuje pracownikom w przypadku zaistnienia pewnych okoliczności np. ślub córki, urodzenie dziecka czy zgon dziadka. Wynosi 1 lub 2 dni i jest udzielany na wniosek osoby zatrudnionej.
Czym jest urlop okolicznościowy?
Urlop okolicznościowy przysługuje osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Zasady jego wykorzystywania reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Związany jest z określonymi wydarzeniami w życiu. Może zostać udzielony tylko w przypadku zaistnienia wskazanych sytuacji, które stanowią podstawę do jego udzielenia.
Kiedy i w jakim wymiarze można wykorzystać urlop okolicznościowy?
Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w wymiarze 1 lub 2 dni. Jego długość zależy od okoliczności, jakie zaistniały.
Pracownikowi przysługuje 1 dzień urlopu okolicznościowego w przypadku:
- ślubu dziecka;
- zgonu siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Pracownikowi przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego w przypadku:
- własnego ślubu,
- urodzenia dziecka pracownika,
- zgonu małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.
Warto pamiętać, że nawet po rozwodzie – pracownikowi przysługuje 1 dzień urlopu okolicznościowego w związku ze śmiercią teścia lub teściowej.
Jak skorzystać z urlopy okolicznościowego?
W przypadku zaplanowanych wydarzeń uprawniających do skorzystania z urlopu okolicznościowego – ślub pracownika lub jego dziecka – osoba zatrudniona zobowiązana jest powiadomić swojego pracodawcę z odpowiednim wyprzedzeniem.
W sytuacjach niemożliwych do przewidzenia – np. śmierć członka rodziny – osoba zatrudniona powinna przekazać informację do swojej firmy najszybciej jak to możliwe, nie później jednak niż do drugiego dnia nieobecności.
Jak udokumentować wystąpienie okoliczności?
Pracownik zobowiązany jest do przedstawienia pracodawcy dokumentu, potwierdzającego uprawnienia do skorzystania z urlopu okolicznościowego. Takimi dokumentami mogą być np. odpis aktu urodzenia, małżeństwa czy zgonu. Należy pamiętać, że uzyskanie wspomnianych dokumentów może zająć trochę czasu, dlatego nie można wymagać ich przedłożenia od razu po powrocie pracownika z urlopu okolicznościowego.
Wniosek o urlop okolicznościowy – wzór
Aby skorzystać z dnia wolnego, pracownik składa do pracodawcy odpowiedni wniosek. Wniosek o urlop okolicznościowy powinien zawierać następujące dane:
- miejscowość i datę;
- imię i nazwisko pracownika;
- adres zamieszkania osoby zatrudnionej;
- nazwę przedsiębiorstwa;
- adres siedziby firmy;
- wskazanie okoliczności uzasadniających przyznanie urlopu;
- wskazanie liczby dni urlopu okolicznościowego (1 lub 2);
- datę urlopu okolicznościowego;
- podpis pracownika.
Proces składania wniosków urlopowych i zarządzania nimi ułatwiają nowoczesne platformy do samoobsługi pracowniczej (np. system onPoint). Poprzez system pracownik elektronicznie wpisuje niezbędne dane, a dokument potwierdzający nabycie uprawnień do skorzystania z urlopu okolicznościowego – przedkłada do działu HR.
Do kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy?
Nie można jednoznacznie określić do kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy. Zależy to od okoliczności uprawniających do dnia wolnego. Np. jeśli ojciec dziecka chce wykorzystać urlop przysługujący mu z tytułu narodzin pociechy na formalności w urzędzie – może w ten sposób zagospodarować urlop okolicznościowy. Natomiast jeśli np. osoba zatrudniona składa wniosek o dzień wolny z tytułu śmierci babci, której pogrzeb odbył się dawno temu – jest to bezzasadne.
Czy pracodawca może odmówić urlopu okolicznościowego?
W uzasadnionych przypadkach pracodawca może nie zgodzić się na wykorzystanie urlopu okolicznościowego przez pracownika. Zazwyczaj staje się tak wtedy, gdy od wydarzenia uprawniającego do skorzystania z dodatkowych dni wolnych upłynęło dużo czasu. W takich przypadkach udzielenie zgody na urlop okolicznościowy zależy od porozumienia między firmą, a osobą zatrudnioną.
Artykuł został przygotowany we współpracy z zespołem onpoint.pl
OnPoint.pl to polski startup, który dostarcza innowacyjną platformę samoobsługową dla pracowników. Dzięki profesjonalnemu zapleczu wiedzy kadrowo-płacowej i znajomości potrzeb rynku, stworzyli platformę, która zaspokaja potrzeby przedsiębiorstw i jednocześnie spełnia wymogi Kodeksu Pracy. Jeśli szukasz skutecznego rozwiązania dla swoich potrzeb kadrowo-płacowych, OnPoint.pl jest idealnym wyborem.