Wiadomości z Zabrza

Kartę “Rodzina na 5+” oraz “Kartę Dużej Rodziny” wyrobisz w Centrum Rozwoju Rodziny

  • Dodano: 2021-05-18 08:00, aktualizacja: 2021-05-18 08:25

W Zabrzu od wielu lat z powodzeniem działają programy “Rodzina na 5+” oraz “Karta Dużej Rodziny”. Do tej pory zadania te realizowane były przez pracowników Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Zabrzu. Od 18 maja nastąpi w tym temacie zmiana - zadanie przejmuje Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu działające pod adresem Park Hutniczy 8.

Program “Rodzina na 5+” działa w Zabrzu od jedenastu lat

Dzięki specjalnym kartom, które upoważniają do korzystania ze zniżek, osoby objęte programem mogą korzystać z upustów w wielu miejscach – zarówno w sklepach, jak i w restauracjach, aptekach czy instytucjach miejskich. Z kartą „Rodzina na 5+” można kupić tańszy bilet wstępu m.in. do Teatru Nowego, Miejskiego Ogrodu Botanicznego, Domu Muzyki i Tańca, obiektów Zabrzańskiego Kompleksu Rekreacji, Kopalni Guido, Filharmonii Zabrzańskiej czy Miejskiego Ośrodka Kultury. Specjalne rabaty przygotowały też m.in. księgarnie, żłobki, optycy, szkoły językowe i zakłady fryzjerskie.

Nic dziwnego, że z roku na rok “Rodzina na 5+” cieszy się coraz większym powodzeniem i zainteresowaniem uprawnionych do korzystania z programu rodzin. Już ponad 1600 mieszkańców Zabrza ma specjalną kartę uprawniającą do zniżek, a w każdym miesiącu spływają kolejne wnioski. Przybywa też partnerów programu – na początku było ich zaledwie kilku, a dzisiaj już 69.

Na wsparcie władz miast mogą też liczyć zabrzańscy seniorzy

Co ciekawe – w Zabrzu wystarczy okazać dowód osobisty, by skorzystać z ulg i promocji. Seniorzy mogą liczyć na zniżki w aptekach, zakładach optycznych, warsztatach samochodowych czy restauracjach. Oczywiście partnerami programu są także instytucje miejskie – stąd zniżki na wystawy i wydarzenia organizowane przez Muzeum Miejskie, spektakle wystawiane w Teatrze Nowym, do Miejskiego Ogrodu Botanicznego czy na obiekty Zabrzańskiego Kompleksu Rekreacji. Na chwilę obecną do programu „Zabrzański Senior 65+” przystąpiło 32 partnerów.

Do zniżek uprawnione są osoby, które ukończyły 65 lat. A w Zabrzu mieszka ich nie mało bo ponad 30 tys. Co ważne osoby, które chcą skorzystać z programu „Zabrzański Senior 65+”, nie muszą składać żadnych wniosków. Wystarczy im dowód tożsamości potwierdzający wiek. Program ma wspierać i aktywizować seniorów. Jego celem jest jednak nie tylko zdrowa aktywność, ale też kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych w społeczeństwie.  

“Karta Dużej Rodziny” to program rządowy

Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:

  1. w wieku do ukończenia 18. roku życia;
  2. w wieku do ukończenia 25. roku życia – w przypadku gdy dziecko uczy się w:
    • szkole – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego,
    • szkole wyższej – do końca roku akademickiego w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem, składanym przy składaniu wniosku
  3. bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Kartę przyznaje wójt, burmistrz, prezydent właściwy ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej.

Beneficjentami programu są członkowie rodziny wielodzietnej, bez względu na jej dochód.

Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu otwarte jest w godzinach 8.00  – 15.00 (tel.: 32/630 32 33).

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.