Wiadomości z Zabrza

Karta kredytowa a debetowa - czym się różnią? 

  • Dodano: 2020-02-27 08:45, aktualizacja: 2020-02-27 09:48

Łączna liczba Polaków korzystających z kart płatniczych stale rośnie. Karty stały się nieodzownym elementem wyposażenia portfeli i wygodnym sposobem płatności. Poszczególne rodzaje kart płatniczych bardzo się od siebie różnią. W jaki sposób działa karta debetowa i kredytowa? W jakich sytuacjach warto użyć jednej zamiast drugiej? 

Rodzaje kart płatniczych – karty kredytowe i debetowe

Karty płatnicze zaliczane są do najbardziej popularnych produktów bankowych. Standardowo wydawane są do rachunku – osobistego, firmowego i innych. Do najczęściej występujących rodzajów kart płatniczych zaliczyć należy cztery odmiany: karty debetowe,  karty kredytowe,  karty pre-paid, karty obciążeniowe.  Można powiedzieć, że wszystkie służą do dokonywania płatności. Wszystkie posiadają także szesnastocyfrowy numer, kod zabezpieczeniowy oraz datę ważności. Pomimo to bardzo się od siebie różnią. 

Co warto wiedzieć karcie kredytowej? Okres bezodsetkowy i odsetkowy

Karty kredytowe to rozwiązania, które dają możliwość sfinansowania wydatków z pieniędzy pożyczonych od banku. Ich łączna pula zależy od przyznanego limitu kredytowego. Na jego wysokość wpływa ocena zdolności kredytowej wnioskodawcy. Im wyższa zdolność, tym większy będzie przyznany limit.  Za pomocą karty kredytowej w pewnym sensie można ubezpieczyć się na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń, wymagających w nagłych momencie dodatkowej gotówki. To świetny produkt, który może bardzo pomóc, jednakże – jak wszystko – należy stosować go umiejętnie i z rozwagą. Na uwagę zasługuje szczególnie możliwość bezpłatnego, w pełni darmowego korzystania z karty kredytowej. Aby nie musieć płacić odsetek za kartę, należy spłacić całe zaciągnięte zobowiązanie w okresie bezodsetkowym. Kończy się on zazwyczaj po ok. 20 dniach od zakończenia się cyklu rozliczeniowego, po którym otrzymuje się zestawienie wszystkich transakcji z poprzednich trzydziestu dni. Nieuregulowanie zadłużenia może prowadzić do niebezpiecznej sytuacji, zwanej spiralą zadłużenia. Za każdą pozostałą część długu naliczane będą opłaty karne i dodatkowe odsetki, wobec czego nawet z niepozornie niskiej kwoty może powstać większe zobowiązanie. 

Karta debetowa – zastosowanie i najważniejsze informacje

Otwierając konto bankowe, najczęściej od razu otrzymuje się dostęp do karty debetowej. To najbardziej powszechny rodzaj tego produktu finansowego, który służy do wykonywania codziennych płatności. Za pomocą karty debetowej można dokonywać transakcji bezgotówkowych w punktach stacjonarnych, jak i przez internet. W pierwszym przypadku – pomijając korzystanie z aplikacji na telefony komórkowe takie, jak BLIK – można posłużyć się paskiem magnetycznym, chipem lub dokonać transakcji zbliżeniowej. Przy zakupach online, podobnie jak przy płaceniu za pomocą innych wariantów kart, należy podać dane – numer karty, termin ważności, kod CVV. Zasadniczo płacenie za pomocą karty debetowej odbywa się przy użyciu środków własnych, a nie pożyczonych. Istnieje jednak możliwość korzystania z udzielonego przez bank limitu debetowego, który będzie przypisany do konta. Aby była ku temu możliwość, zazwyczaj należy złożyć wniosek – w bankowości elektronicznej lub udając się do placówki stacjonarnej banku. 

Mniej znane rodzaje kart płatniczych – karty obciążeniowe i pre-paid

Współcześnie z kart obciążeniowych i przedpłaconych korzysta się znacznie rzadziej, niż kiedyś. Warto jednak poznać te produkty oraz sposób ich działania. Pierwszy wariant, karty obciążeniowe, podobne są do kart kredytowych. W tym wypadku także korzysta się z przyznanego limitu kredytowego. Różnica polega na ścisłym powiązaniu karty obciążeniowej z rachunkiem bankowym – pod koniec okresu rozliczeniowego dostawca usługi automatycznie ściąga należność z konta klienta. Zaletą takiego mechanizmu jest mniejsze ryzyko popadnięcia w spiralę zadłużenia – usługobiorca jest niejako „zmuszony” do spłaty zobowiązania.  Karty przedpłacone, czyli pre-paid, to produkty bardziej przypominające karty debetowe. Umożliwiają one wykonywanie płatności, ale tylko na taką kwotę, na którą zostały „zasilone”. W tym modelu nie istnieje możliwość wykorzystania środków pożyczonych przez bank. Karty przedpłacone są coraz mniej popularne i obecnie trudno znaleźć je w ofertach nawet największych banków.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.