Wiadomości z Zabrza

Jak zarządzać kontem osobistym?

  • Dodano: 2024-01-25 14:15

Właściwie użytkowane konta osobiste ułatwiają osiągnięcie stabilności finansowej. Wpływają na codzienne transakcje, stanowią pomoc podczas oszczędzania oraz umożliwiają gromadzenie pieniędzy, a ponadto są intuicyjne i wygodne w użytku. Skrywają kilka niepowszechnie znanych funkcji, a o ich istnieniu warto dowiedzieć się zawczasu.

Wybór odpowiedniego konta osobistego ma znaczenie

Wybór konta osobistego sprzyja efektywnemu zarządzaniu finansami. Ułatwia też ono bezpieczne gromadzenie środków pieniężnych i umożliwia dokonywanie płatności bezgotówkowych. Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe stały się jednymi z bardziej popularnych produktów bankowych nie bez powodu – obecnie trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez ich użycia.

Trzeba mieć na uwadze, że poszczególne konta różnią się między sobą. Nie wszystkie zapewniają te same korzyści, a niektóre z nich wymagają uiszczania regularnych opłat za ich użytkowanie. Do zadań konsumenta należy wybór takiego, które spełni jego wymagania i potrzeby. To zadanie łatwe do realizacji, bo wystarczy posiłkować się pomocnymi i bezpłatnymi narzędziami internetowymi.

W sieci można znaleźć liczne rankingi poszczególnych propozycji bankowych (dostępne m.in. pod adresem https://zgarnijpremie.pl/ranking-kont-osobistych/), a nawet specjalne oferty promocyjne. Zainteresowani powinni porównywać je między sobą m.in. pod względem:

  • dostępności funkcji online;
  • warunków umowy;
  • struktury wszystkich opłat;
  • opinii i recenzji dotychczasowych klientów.

Prawidłowo wybrane konto osobiste to ogromne ułatwienie. Niektóre z nich pozwalają nawet na otrzymywanie zwrotów części wartości niektórych transakcji dokonanych w ciągu pojedynczego miesiąca za sprawą tzw. cashback.

Źle dobrane konto osobiste – konsekwencje

Konsumenci dysponujący niewłaściwie dobranym kontem osobistym narażają się na straty finansowe. W celu wyjaśnienia wystarczy posłużyć się hipotetycznym przykładem: klient X decyduje się na założenie rachunku w banku Y, które będzie pozbawione opłat pod warunkiem przeprowadzania regularnych wypłat gotówki z bankomatu.

Jednak klient X zalicza się do konsumentów typowo sieciowych, a konto służy mu niemalże wyłącznie do zlecania transakcji online. Nie używa gotówki od wielu miesięcy (nie odczuwa takiej potrzeby). Wybrany przez niego ROR zmusza go do:

  • ponoszenia stałych kosztów;

  • zmiany dotychczasowego stylu życia (korzystania 4 razy w miesiącu z bankomatów).

Obie opcje przedstawiają się niekorzystnie i utrudniają bezproblemowe zarządzanie rachunkiem. Tego dałoby się uniknąć. Wystarczyłoby wybrać ofertę zapewniającą bezpłatność po spełnieniu innych warunków np. wykonaniu określonej liczby internetowych przelewów w jednym miesiącu.

Do czego przydaje się prywatny rachunek?

Sprawne zarządzanie polega na wykorzystywaniu wszystkich możliwości kont osobistych. O istnieniu, których trzeba się koniecznie dowiedzieć, by zrozumieć, jak to działa?

Planowanie budżetu

Rachunki osobiste stanowią nieocenioną pomoc podczas planowania budżetu. Pozwalają uporządkować w jednym miejscu wszystkie informacje dotyczące:

  • przychodów;
  • wydatków;
  • transakcji;
  • zobowiązań.

Umożliwiają to m.in. za sprawą bankowości elektronicznej oraz mobilnej. Użytkownicy mogą przeglądać swoją historią płatniczą na bieżąco – przydaje się to podczas wykonywania analizy własnych nawyków finansowych. Zainteresowani są w stanie użyć tych informacji do wyciągnięcia konkretnych wniosków i dowiedzieć się np. że wydają zbyt dużo pieniędzy na rozrywkę i konieczne będzie ograniczenie tego typu wydatków w przyszłości.

Alternatywę stanowiłoby zbieranie paragonów i wszystkich innych wydruków fiskalnych. Byłoby to wysoce niepraktyczne ze względu na konieczność gromadzenia i segregowania wielu dokumentów.

Automatyzacja transakcji

Większość kont zapewnia funkcję automatyzacji poszczególnych transakcji. Przydaje się to zwłaszcza w przypadku występujących płatności cyklicznych spowodowanych np. koniecznością opłacania rat zaciągniętych kredytów hipotecznych i gotówkowych. Potrzebny czas na spłatę wszystkich zobowiązań ulega wówczas znacznemu skróceniu.

Możliwość tę da się wykorzystać na kilka innych sposobów. Eksperci zalecają użycie automatyzacji transakcji podczas oszczędzania. Odkładane środki będą dzięki temu samoczynnie przelewane na rachunki oszczędnościowe lub lokaty.

Skuteczne oszczędzanie

Wiele banków zapewnia możliwość zakładania tzw. subkont. Mogą być one dedykowane konkretnym celom oszczędnościowym (użytkownicy mają w tym zakresie pełną dowolność). Przykładowe użycie to zbieranie pieniędzy potrzebnych na:

  • podróże;

  • nagłe wydatki;

  • upragniony sprzęg RTV/AGD.

Posługiwanie się subkontami ułatwia osiągnięcie sukcesu. Oszczędzanie środki nie mieszają się między sobą, co stanowi ogromną zaletę. Warto wspomnieć również o tym, że zainteresowani mogą sprawdzać na bieżąco brakującą sumę, a przybliżanie się do celu zapewnia potrzebną motywację.

Ponadto zapewniają one łatwą integrację z rachunkami stricte oszczędnościowymi. Umożliwiają szybkie przesyłanie środków z jednego rodzaju konta na drugie. Przydaje się to podczas zaistnienia nagłych i awaryjnych sytuacji.

Monitorowanie wydatków

Usługa monitorowania wydatków pozwala porównywać je między poszczególnymi miesiącami. Ułatwia to identyfikację wzorców i nawyków finansowych, a także pomoże w przyszłości w podejmowaniu świadomych decyzji natury ekonomicznej.

Zabezpieczanie zgromadzonych środków

Dostęp do konta osobistego zapewnia konieczność posiadania karty płatniczej oraz znania przypisanego do niego kodu PIN. Zapewnia to większy poziom bezpieczeństwa niż posługiwanie się gotówką.

Ciekawa funkcja to zdalne blokowanie zgubionej karty płatniczej za pomocą bankowości elektronicznej lub mobilnej. Minimalizuje to szansę na wykorzystanie jej przez osoby do tego nieupoważnione.

Czy da się uniknąć opłat za prowadzenie konta osobistego?

Zazwyczaj da się uniknąć kosztów za dany rachunek. Wymaga to jednak przestrzegania warunków podpisanej umowy, które mogą narzucać np. konieczność dysponowania określonym saldo w ciągu pojedynczego miesiąca. To m.in. dlatego konsumenci powinni zapoznawać się szczegółowo z przedstawianymi im dokumentami w tym zakresie.

Posługiwanie się wszystkimi funkcjami rachunku osobistego przekłada się na skuteczne zarządzanie nim. Konta osobiste są naprawdę łatwe w użyciu i zapewniają wiele istotnych korzyści.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.