Wiadomości z Zabrza

Jak urządzić niewielki pokój dla dziecka?

  • Dodano: 2023-03-07 12:15, aktualizacja: 2023-03-09 10:10

W dużym mieszkaniu urządzenie pokoju dziecięcego nie nastręcza większych problemów. Rodzice mają również sporą swobodę jeśli chodzi o dobór mebli czy dodatków. Kłopotliwe jest natomiast skomponowanie pokoiku dla dziecka na niewielkim metrażu – do prawidłowego rozwoju maluch potrzebuje własnej przestrzeni, rodzicom natomiast należy się odrobina prywatności. Jak sprostać zadaniu aranżacji pokoju dziecięcego w małym mieszkaniu?

Rozdziel strefę zabawy od strefy relaksu

Jeżeli w mieszkaniu znajduje się osobne, nawet niewielkie pomieszczenie, w którym można zorganizować pokój dziecięcy – to już połowa sukcesu. Jednak nawet w kawalerce stworzenie przestrzeni dla malucha jest możliwe, choć wymaga znacznie więcej pomysłowości – w tym drugim przypadku w pierwszej kolejności należy oddzielić strefę dla dziecka od strefy dla rodziców. Wystarczy w tym celu kotara na prowadnicy albo harmonijkowy separator, który pozwoli na uzyskanie bariery wizualnej.

W samym pokoju również warto wydzielić co najmniej dwa obszary: ten służący do aktywności oraz ten do odpoczynku. Jeśli warunki na to pozwalają, można także podzielić strefę aktywnościową na część przeznaczoną do nauki i część do zabawy. Nie musimy przy tym stosować żadnych fizycznych rozgraniczeń – wystarczy przemyślana aranżacja – np. ustawienie łóżka tyłem do reszty pokoju, aby do śpiącego dziecka nie docierały żadne dodatkowe bodźce wizualne, albo też rozdzielenie obu stref szafą czy regałem.

Dzięki zastosowaniu podziału, już na wczesnym etapie życia maluch nauczy się podstaw work-life ballance. To bardzo istotne – z rozdzieleniem pracy od czasu wolnego ma problem 77% wszystkich osób aktywnych zawodowo, co przyczynia się do rozwoju chorób cywilizacyjnych i wypalenia zawodowego. Proste odseparowanie łóżka od biurka może zatem sprawić, że twoje dziecko będzie zdrowym i szczęśliwym dorosłym.

Wielofunkcyjne meble – problem z brakiem miejsca rozwiązany!

Mały pokój to miejsce, gdzie szczególnie liczy się ergonomia. Dlatego też warto rozejrzeć się za wielofunkcyjnymi meblami, które zajmują mniej miejsca i umożliwiają bardziej efektywne zagospodarowanie przestrzeni. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest łóżko połączone z biurkiem – wówczas strefa nauki znajduje się na dole, natomiast góra stanowi obszar do wypoczynku. Można również rozważyć tapczan składany w pionie – za dnia jest on złożony, dzięki czemu dziecko zyskuje miejsce do zabawy.

Wielofunkcyjne meble są również ratunkiem dla rodzin mieszkających w kawalerce, które nie mogą sobie pozwolić na podarowanie całego pokoju dziecku – wówczas warto wybrać segment stanowiący połączenie łóżka i szafy (na dole) z łóżkiem piętrowym, na które prowadzą schody pełniące dodatkowo rolę pojemnych szuflad.

Dekoracje i dodatki – jak stworzyć klimat w pokoju dziecięcym?

Niezależnie od wielkości przestrzeni, dziecko powinno czuć, że pokój urządzono właśnie z myślą o nim. Jeśli brakuje miejsca na typowo dziecięce ozdoby – duże pluszaki, stoliczek z krzesełkami czy tekstylne tipi – wówczas klimat można stworzyć za pomocą tapet, tekstyliów i oświetlenia.

Zamiast farby czy klasycznej tapety, warto wybrać fototapety do pokoju dziecka. Różnorodność dostępnych wzorów sprawi, że trafią one do gustu maluchom o różnorodnych upodobaniach: od wielbicieli samochodów i samolotów, przez pasjonatów zwierzątek i bajkowych pejzaży, aż po fanów magicznych stworzeń i księżniczek. Dla starszych dzieciaków można wybrać mapę świata lub wariację na temat Kosmosu. Fototapetę wystarczy położyć na jednej ścianie – tyle wystarczy, aby przenieść malucha do krainy fantazji.

Do klimatycznej fototapety warto dodać pasujące do niej tekstylia – firanki czy pościel w podobnym klimacie. Ogromną rolę gra również oświetlenie. W strefie do nauki musi być ono odpowiednio mocne, by oczy dziecka nie męczyły się podczas odrabiania lekcji, natomiast w strefie relaksu niezbędne jest słabsze oświetlenie o cieplejszej barwie. Dla tych, którzy nie lubią zasypiać w ciemnościach, polecane są girlandy światełek w ciekawych kształtach, fluorescencyjne samoprzylepne gwiazdki czy małe lampki wyświetlające delikatne projekcje, często w połączeniu z relaksacyjną muzyką.

Mały pokój jest trudniejszy w urządzaniu niż duży, ale może spełniać swoją rolę równie dobrze. Wiele zależy od twojej pomysłowości oraz od wyobraźni przestrzennej. Jeśli masz trudność z zaprojektowaniem pokoiku dziecięcego, zwróć się o poradę do profesjonalnego projektanta – dzięki temu będziesz mieć gwarancję wykorzystania całego potencjału dostępnego metrażu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.