Dla wielu osób temat śmierci jest niezwykle trudny. Zdecydowana większość społeczeństwa obawia się swojego odejścia. Głównym powodem jest strach przed cierpieniem, samotnością czy bezradnością. Dla katolików to również lęk związany z niepewnością, co będzie dalej, ponieważ dla wierzących życie na ziemi stanowi jedynie pewien etap w drodze do zbawienia. Część osób obawia się nie tylko śmierci, ale także zmarłych. Z czego to wynika i jak się uporać ze swym lękiem?
Dlaczego strach przed zmarłymi jest powszechny?
Śmierć jest zjawiskiem naturalnym, jednak u większości osób wywołuje niepokój. Przemijanie to trudny temat, któremu zazwyczaj towarzyszą negatywne emocje. Wiele osób obawia się także zmarłych. To powszechne zjawisko, które dotyczy większości społeczeństwa. Odejście bliskich wiąże się z silnymi emocjami, które często biorą górę nad zdrowym rozsądkiem.
Dawniej wiele społeczności na całym świecie miało sporo zwyczajów czy obrzędów związanych z pogrzebem oraz okresem żałoby. W dużej mierze skupiały one uwagę na działaniach, które miały pozwolić zmarłemu zaznać spokoju tak, aby nie nawiedzał bliskich. Pozostałości po dawnych wierzeniach nadal są żywe, jednak obecne rytuały te praktykowane są głównie w odległych częściach świata, natomiast strach w społeczeństwie nadal pozostał.
Jakie mogą być źródła strachu przed zmarłymi?
Lęk, strach czy niepokój wynika głównie z indywidualnych uwarunkowań danej osoby. Ich źródła mogą pochodzić z legend, opowiadań lub być wynikiem aspektów psychologicznych, kulturowych czy religijnych. W dawnych czasach wierzono, że zmarły ukazujący się podczas snu nie zaznał spokoju po swej śmierci. Wiele osób sądziło, że powraca na ziemie po „coś” lub po kogoś, dlatego takie sny budziły obawy i lęk. Do dzisiaj tego rodzaju wierzenia są praktykowane, jednak zmienił się przekaz.
Często można spotkać się z przekonaniem, że zmarły może próbować komunikować się z bliskimi, pozostałymi na ziemi. Jednym ze sposobów jest okazanie we śnie. Taka sytuacja najczęściej jest interpretowana jako chęć wyjawienia ważnej wiadomości lub tajemnicy, jaką zmarły zabrał ze sobą do grobu. Jego obecność w snach jest także odbierana jako próba ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem. Tajemniczość, która towarzyszy tym zjawiskom, może wywoływać poczucie lęku, strachu czy obawy, ponieważ nie wiadomo, co zmarły chce przekazać swoją obecnością w snach.
Inną przyczyną mogą być poznane historie, które zapadły w pamięć. Mowa tutaj np. o scenach filmowych lub książkach, które w różny sposób mogą ukazywać spotkanie ze zmarłym. W sytuacji, kiedy jest to przedstawione jako traumatyczne wydarzenie, wówczas zapadając w pamięć, wywołuje to lęk i niepokój w realnym życiu.
Dla wielu osób pewne sytuacje mogą być interpretowane jako próba kontaktu z żyjącymi bliskimi. Najczęściej spotykaną oznaką jest zatrzymanie się zegara na godzinie śmierci. Dla wielu jest to jasny symbol, że zmarły chce w ten sposób nawiązać kontakt lub coś przekazać. Z kolei dla osób wierzących dusza ukazująca się w snach oznacza konieczność pomodlenia się za nią oraz za jej spokój po śmierci.
Jak przełamać strach na temat śmierci?
Lęk przed śmiercią określany jest jako tantofobia. To zespół objawów somatycznych i psychicznych, które w dużym nasileniu mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Stąd też istotne jest, aby nauczyć się rodzić sobie z myślami w zdrowy sposób. Pogłębiające się negatywne myśli mogą wywołać inne problemy psychiczne, np. depresja. Warto zatem podjąć odpowiednie kroki, by przełamać swój lęk przed śmiercią. Dobrym pomysłem są techniki relaksacyjne oraz medytacja. Pozwalają one zapanować nad swym ciałem i umysłem. Uczą samodzielnego wprowadzenia się w stan wyciszenia, odprężenia i odpoczynku psychicznego. Przekłada się to także na zapanowanie nad swym lękiem czy obawami. Takie ćwiczenia warto wykonywać systematycznie. W sytuacji, kiedy lęk i niepokój bywają wręcz paraliżujące, należy skorzystać z pomocy psychoterapeuty, który wdroży terapię behawioralną.
Jakie działania mogą nam pomóc w pozbyciu się strachu?
Po śmierci i pogrzebie oraz uporaniu się ze wszystkimi formalnościami, warto uprzątnąć przestrzeń, w której swoje ostatnie chwile spędziła bliska nam osoba. Mowa tutaj o posegregowaniu wszystkich ubrań, obuwia, wszelkich przedmiotów czy pamiątek. Część z tych rzeczy można sprzedać lub oddać potrzebującym, z kolei te, które nie nadają się do użytku, należy wyrzucić.
Co ważne, jeżeli do zgonu doszło w mieszkaniu, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić dezynfekcję po zmarłych. Taką usługę wykonuje profesjonalna firma DDD Vector, która działa na terenie całego kraju. Dysponuje odpowiednim zapleczem technicznym, co gwarantuje skuteczność i bezpieczeństwo przeprowadzonej procedury.
Vector – dezynfekcja i sprzątanie po zmarłych w całej Polsce:
WWW: https://vector-uslugi.pl/
Telefon: 725 392 578
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl