Wiadomości z Zabrza

Jak odzwyczaić dziecko od pieluchy?

  • Dodano: 2022-08-23 12:00

Gdy dziecko już sprawnie chodzi, biega, potrafi się komunikować za pomocą słów, jest coraz bardziej samodzielne i świadome swojego ciała, przychodzi czas na odzwyczajenie dziecka od pieluchy. Czas, kiedy powinno to nastąpić, zależy od indywidualnej gotowości dziecka. Zazwyczaj naukę korzystania z nocnika rozpoczyna się między drugim a trzecim rokiem życia.

Trzeba być cierpliwym

Do rozstania z pieluchą dziecko musi dojrzeć. Odzwyczajanie malucha od pieluchy to spore wyzwanie, wymaga sporo cierpliwości. Rodzice często się denerwują, stresują, ale warto podejść do tego z pewnym dystansem. Nie wolno na dziecko krzyczeć, karać go ani zawstydzać. Nie należy też porównywać go z innymi dziećmi. 

Zamiana pieluch na pieluchomajtki

Tradycyjne pieluchy warto zamienić na pieluchomajtki np. w ofercie sklepu bee.pl. Zakłada się je identycznie jak bieliznę, a podczas zmiany pieluchomajtek trzeba rozebrać dziecko od pasa w dół. To pieluszki przejściowe między pieluszkami jednorazowymi a klasyczną bielizną. Stanowią idealne rozwiązanie dla dzieci uczących się korzystać z nocnika. 

Wygodny nocnik

Należy wybrać wygodny, dobrej jakości nocnik. Ważne, by spodobał się dziecku. Nie zawsze dobrze sprawdzają się nocniki, które mają wymyślne kształty, np. dla chłopca w kształcie samochodu. Dziecko może potraktować taki nocnik jako zabawkę. Może nie zrozumieć, że jednym samochodem można się bawić, a do drugiego załatwiać swe potrzeby fizjologiczne. 

Należy dokładnie pokazać dziecku, jak się korzysta z nocnika na przykładzie lalek lub misiów. Często dobrym rozwiązaniem jest deseczka na sedes. Dzieci lubią naśladować dorosłych. 

Należy wybrać odpowiedni moment

Na naukę korzystania z nocnika należy wybrać moment, kiedy możemy poświęcić dziecku wystarczająco dużo czasu. Nie powinno się rozpoczynać nauki, gdy dziecko jest chore, gdy mamy problemy rodzinne, gdy nasza pociecha właśnie rozpoczyna edukację przedszkolną. 

Za każdy sukces i kolejny postęp warto nagradzać dziecko pochwałami lub oklaskami.  Jeżeli pierwsze próby się nie powiodą, należy zrobić przerwę. Gdy mimo wszelkich starań nie udaje się odzwyczaić malucha od pieluchy, nie należy wpadać w panikę. Dziecko musi do tego dojrzeć. 

Nie pozwólmy na jakąkolwiek krytykę ze strony innych osób – babć, ciotek, matek innych dzieci. Z pewnością nadejdzie moment, gdy nasza pociecha zacznie korzystać z nocnika.  

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.