Wiadomości z Zabrza

Jak działają karuzele VAT?

  • Dodano: 2022-08-12 11:00, aktualizacja: 2022-08-17 11:51

O karuzelach VAT zrobiło się głośno kilka lat temu. Dziennikarze opisywali je jako mechanizm wyłudzania podatku od wartości dodanej przez nieuczciwych przedsiębiorców, czego skutkiem były wielomilionowe straty dla budżetu państwa. Jak w praktyce działają karuzele VAT?

Wyłudzanie podatku VAT – co to takiego?

Oszustwo VAT jest przestępstwem, które polega na unikaniu zapłaty podatku od wartości dodanej w wysokości, jaka wynika w danym przypadku z przepisów, bądź też płaceniu go w mniejszej wysokości. Co jest niezwykle istotne, czyn ten nie może być skutkiem zwykłego błędu, musi on bowiem stanowić działanie umyślne.

W praktyce przestępstwa związane z dokonywaniem oszustw VAT nie są popełniane przez zwykłych przedsiębiorców. Oni starają się bowiem dokonywać wszystkich rozliczeń zgodnie z prawem, aby nie mieć niepotrzebnych kłopotów. Procederem tym zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, które nierzadko wyłudzają kwoty sięgające nawet wielu milionów złotych.

Niekiedy, aby wyłudzić z budżetu państwa jak najwięcej pieniędzy, przestępcy tworzą tzw. karuzele VAT. Wówczas angażowanych jest wiele firm, których zadaniem jest zmylenie organów państwa zajmujących się ściganiem tego rodzaju przestępstw.

Czym są karuzele VAT?

Karuzela VAT to oszustwo podatkowe dokonywane na dużą skalę przy zaangażowaniu wielu podmiotów, które nie płacą podatku od wartości dodanej bądź też płacą go w znacznie zaniżonej wysokości. Co więcej, w przypadku karuzeli VAT wykorzystywany jest także tzw. słup, czyli znikający podatnik. W praktyce jest to spółka, która zostaje zarejestrowana wyłącznie w celu dokonania jednej transakcji. Gdy dojdzie ona do skutku, podmiot ten znika z rynku.

Karuzela VAT opiera się na stworzeniu pozorów prowadzenia legalnej działalności gospodarczej. W celu jej uwiarygodnienia angażuje się w ten proceder wiele podmiotów, które poprzez swoją aktywność na rynku pozorują zgodne z prawem dokonywanie transakcji. Nierzadko wykorzystywane są także spółki zarejestrowane w innych krajach należących do Unii Europejskiej.

Mówiąc w dużym skrócie, karuzela VAT polega na tym, że jeden podmiot, tzw. słup, kupuje towar od innego podmiotu, który jest zarejestrowany za granicą i pełni funkcję spółki wiodącej w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia. Drugim krokiem jest sprzedaż tego samego towaru firmie zarejestrowanej w Polsce. Transakcja ta rodzi obowiązek zapłaty podatku VAT, jednakże należność ta nie jest odprowadzana do urzędu skarbowego. Następnie podmiot ten sprzedaje ponownie towar w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy na rzecz podmiotu, od którego go kupił, po czym zwraca się o zwrot podatku VAT do urzędu skarbowego. W praktyce po drodze nierzadko pojawia się więcej spółek, których zadaniem jest uwiarygodnienie transakcji.
Jakie kary grożą za udział w karuzeli VAT?

Branie udziału w karuzeli VAT może stanowić czyn o znamionach określonych zarówno w Kodeksie karnym, jak i Kodeksie karnym skarbowym. W tym pierwszym przypadku sprawcy grozić może – w zależności od kwoty wyłudzonego podatku – kara pozbawienia wolności do lat 10. Z kolei w przypadku odpowiedzialności za przestępstwa skarbowego górną granicę grożącej sprawcy kary pozbawienia wolności ustawodawca wyznaczył na lat 5. 

Proceder związany z wyłudzaniem podatku VAT w ramach tzw. karuzel stał się powodem zmian w przepisach dotyczących ścigania tego rodzaju przestępstw. Było to konieczne, ponieważ podatek od wartości dodanej jest jednym z głównych źródeł dochodu państwa. Poprzez wszelkiego rodzaju oszustwa związane z tą należnością państwo każdego roku traci wiele milionów złotych, które mogłyby zostać odpowiednio wykorzystane.

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią Mateusz Szurman Kancelaria Adwokacka. Jeśli szukają Państwo pomocy prawnej w tej kategorii spraw to zapraszamy do bezpośredniego kontaktu telefonicznego bądź mailowego z kancelarią.


Mateusz Szurman Kancelaria Adwokacka
ul. Rynek Dębnicki 6/3
30-319 Kraków

Telefon: 604 503 070

Szurman.pl
kancelaria@szurman.pl

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.