Jak dostać się na ASP? To pytanie zadają sobie uczniowie szkół średnich planujący związać swoją przyszłość z karierą artystyczną. Jak się okazuje w przypadku zdawania na Akademię Sztuk Pięknych bardziej od wyników procentowych matury liczy się wynik uzyskany z egzaminu wstępnego, który muszą zdać kandydaci na studia I i II stopnia. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć, co dokładnie trzeba zrobić, aby rozpocząć wymarzone studia na Akademii Sztuk Pięknych.
Będę pisać maturę – co dalej?
Jako młoda osoba przystępująca do egzaminu maturalnego prawdopodobnie często uczestniczysz w rozmowach ze znajomymi o tym, na jakich uczelniach chcecie studiować. Wiele osób nie ma sprecyzowanych wymagań i dopiero na etapie studiów dowiaduje się, czy dany kierunek jest tym, który faktycznie ich interesował. Osoby decydujące się na ASP, zazwyczaj od dłuższego czasu związane są ze sztuką, którą nie tylko się interesują, ale również praktykują.
Jeżeli planujesz iść na studia, zacznij od przygotowania się na obowiązkowe przedmioty z matury - są niezbędne do tego, aby móc brać udział w rekrutacji do Akademii Sztuk Pięknych. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, regulaminy uczelni nie zakładają dodatkowych punktów za wyższe wyniki procentowe na egzaminach maturalnych. Dlatego właśnie Twoim zadaniem jest zdanie matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego na 30%.
Historia sztuki na maturze – obowiązek czy zbędny dodatek?
Jednym z wielu dodatkowych przedmiotów, które można zdawać na maturze i które są pomocne przy dostaniu się na ASP jest historia sztuki. W trakcie rozmowy z komisją rekrutacyjną wykładowcy zadają pytania z zakresu historii sztuki, dlatego wiedza pomoże Ci osiągnąć wyższy wynik i lepiej wypaść przed komisją.
Matura z historii sztuki nie jest wymagana, możesz to potraktować jako wyzwanie albo motywację do nauki, ale nie będzie miała ona bezpośredniego wpływu na to, czy dostaniesz się na uczelnię. Tutaj największą rolę odgrywa egzamin praktyczny z rysunku oraz skompletowane portfolio.
Co zrobić, żeby dostać się na ASP?
Przebieg egzaminów różni się w zależności od tego, na jaką uczelnię zdajesz. Zasadniczo rekrutacja podzielona jest na trzy etapy:
- przekazanie portfolio,
- zdanie egzaminu praktycznego,
- rozmowę z komisją egzaminacyjną.
Egzamin z rysunku trwa około 3-4 godzin i dotyczy studium postaci. Przed przystąpieniem do egzaminu postaraj się dużo rysować postacie ludzkie, zwracając uwagę na odpowiednie proporcje i z pozoru mniej istotne elementy jak dłonie czy stopy. Jeśli nie jesteś pewna/pewny swoich umiejętności, warto przemyśleć kursy rysunku przygotowujące do egzaminów ASP. Takie kursy realizuje Wrocławska Szkoła Rysunku DOMIN, która może pochwalić się doskonałymi wynikami swoich kursantów.
Portfolio - jak je przygotować?
Przed skompletowaniem portfolio najlepiej jest sprawdzić wymagania uczelni, na którą planujesz się dostać. Wymagania są naprawdę różne - od przygotowania prac rysunkowych przez filmy po fotografie. Przygotowanie dobrego portfolio zajmuje sporo czasu i nie należy odkładać tego na ostatni moment. Zacznij pracować nad nim już w trakcie nauki w szkole średniej albo podczas zajęć przygotowujących, jeśli na takie się zdecydujesz.
Warto przemyśleć, czy chcesz przygotowywać portfolio na własną rękę, czy pod okiem specjalistów. Portfolio przygotowane w trakcie kursu jest na zdecydowanie wyższym poziomie, wykładowcy dokładnie znają wymagania lokalnych uczelni i zwracają uwagę na to, co jest najwyżej oceniane. Największą bolączką przygotowywania się na własną rękę, jest powielenia i utrwalanie błędów oraz brak możliwości konsultacji z doświadczonymi architektami czy rysownikami. Przemyśl to!