Wiadomości z Zabrza

Halloween – co to za święto i kiedy wypada?

  • Dodano: 2023-10-30 11:00

Halloween to dzień, który głównie kojarzy się z kulturą amerykańską – coraz częściej jednak obchodzi się je także w innych krajach, również w Polsce. Kiedy obchodzimy Halloween i co stanowi nieodłączną część tego święta? Sprawdź!

Skąd wywodzi się Halloween?

O dziwo święto, które kojarzy nam się ze Stanami Zjednoczonymi, wcale stamtąd nie pochodzi. Halloween jest częścią tradycji Celtów, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszej Szkocji, Walii, Anglii, Irlandii oraz północnej Francji. Wówczas święto nazywano Samhain. Zatem jak Halloween trafiło do USA, gdzie przybrało taką formę, jaką znamy dziś? Stało się tak za sprawą irlandzkich imigrantów, którzy przybyli do Stanów w XIX wieku. 

Geneza słowa Halloween

Wiele osób kojarzy nazwę Halloween ze słowem Hell (pol. piekło), co sprawia, że niektórzy uważają je za święto szatana. Jak się okazuje, etymologia słowa Halloween jest zgoła inna i pochodzi z czasów średniowiecza. Po chrystianizacji Europy, celtycka nazwa Samhain została zastąpiona „All Hallows’Eve”, co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych. Z biegiem czasu nazwa została przekształcona w Halloween.

Kiedy wypada Halloween?

Halloween obchodzi się 31 października, w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych. W tym roku Halloween wypada w najbliższy wtorek. 

Symbole Halloween

Z pewnością ze świętem Halloween mocno kojarzą się lampiony wykonane z dyni, a ich samodzielne wykonywanie stanowi ważną tradycję. Do symboli Halloween możemy także zaliczyć nietoperze, pająki, czarownicę i jej czarnego kota, który ma przynosić pecha, a także sympatyczne duchy oraz szkielety

Jak obchodzić Halloween?

Najważniejszą częścią Halloween jest wybranie przebrania, niekoniecznie strasznego, przygotowanie torby na słodkości i uczestniczenie w zabawie „Cukierek albo Psikus!”. Poprzebierane dzieciaki chodzą po domach i mieszkaniach i zbierają od sąsiadów rozmaite słodkości. Jeżeli nie otrzymają cukierków, wykonują psikusa.

Dla nieco starszych Halloween jest okazją do zorganizowania przebieranej imprezy ze strasznymi dekoracjami oraz tematycznym jedzeniem – potrawami i wypiekami zawierającymi dynię, a także tematycznie ustylizowanymi np. pokrytymi pajęczyną wykonaną z lukru. Często z okazji Halloween organizowane są także maratony horrorów.

Obchodzisz Halloween? Czy wiesz już, za co się przebierzesz? Daj znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również