Wiadomości z Zabrza

Greta Thunberg w Zabrzu - kontrowersyjna aktywistka odwiedziła kopalnie Makoszowy i Guido

  • Dodano: 2020-01-22 10:00, aktualizacja: 2020-01-23 14:23

Pochodząca ze Szwecji, siedemnastoletnia aktywistka klimatyczna Greta Thunberg odwiedziła niedawno Zabrze. Podczas wizyty była w kopalni Makoszowy oraz w zabytkowej kopalni Guido. Szwedce towarzyszyła ekipa telewizyjna BBC.

Greta Thunberg w Zabrzu odwiedziła zamkniętą kopalnię Makoszowy oraz zabytkową kopalnię Guido

Na początku swojej wizyty nastoletnia działaczka spotkała się z byłymi górnikami, działaczami związkowymi z wyłączonej z fedrunku w 2016 roku kopalni Makoszowy. Podczas wizyty towarzyszył jej między innymi Jerzy Hubka:

A i owszem, spotkaliśmy się z Gretą Thumberg na kopalni Makoszowy, a potem byliśmy na kopalni Guido wraz z ekipą telewizyjną BBC, aby Greta zobaczyła choć namiastkę dołu kopalni. Przekazaliśmy Jej, że Górnicy nie boją się zmian i przeobrażeń,wszak pod warunkiem, że rozmawia się z nimi uczciwie i prowadzi rzetelny dialog i wypracowuje konkretny kompromis. Podkreśliliśmy, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla CO2 i można je z powodzeniem wyposażyć w nowoczesne technologie z pożytkiem dla środowiska jednocześnie nie tracąc miejsc pracy (pisownia oryginalna – przyp. red.) - napisał na swoim profilu facebookowym Jerzy Hubka, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników Makoszowy - Zabrze.

Wokół Grety Thunberg narosło wiele kontrowersji. Młoda Szwedka jest dzisiaj symbolem walki z globalnym ociepleniem i zanieczyszczeniem, ale jednocześnie wiele osób widzi w niej jedynie narzędzie do politycznych i biznesowym rozgrywek. Emocje w sieci wzbudziła wizyta Grety w Bełchatowie. Tamtejsza elektrownia produkuje 35TWh i jest największą w Europie jednostką zasilaną węglem brunatnym. Odpowiada za produkcję przeszło 20 procent krajowego zapotrzebowania i zasila ponad 11 milionów gospodarstw domowych. Wizyta młodej aktywistki została więc przez wielu odczytana jako próba uderzenia w polski przemysł energetyczny. W tym samym czasie w Niemczech, gdzie oficjalnie obowiązuje polityka odchodzenia od węgla, nowo wybudowana elektrownia zasilana węglem, Datteln 4, otrzymała właśnie pozwolenie tamtejszych władz na podłączenie do sieci.

Co z tym globalnym ociepleniem?

Sęk w tym, że wśród największych, światowych emitentów CO2 Polska jest dopiero na 21 miejscu. Pierwsza piątka to Chiny, USA, Indie, Rosja i Japonia. Na miejscu 6. znajdują się Niemcy. W samej Unii Europejskiej przed nami są również Wielka Brytania, Francja i Włochy. Warto też dodać, że cały wygenerowany przemysłowo na terenie Unii Europejskiej dwutlenek węgla stanowi zaledwie 10% światowej emisji.

Globalne ocieplenie i szeroko rozumiane zmiany klimatyczne odczuwamy przecież na własnej skórze, a w debacie publicznej raczej mało kto podważa ten fakt. Linia sporu leży zatem gdzie indziej. Pytanie brzmi: czy to człowiek jest odpowiedzialny za zmiany klimatyczne na planecie? A jeżeli tak, to w jakim stopniu i co możemy z tym zrobić?

Pada tutaj kolejne, uzasadnione pytanie - czy bicie się w pierś i hamowanie już teraz naszej gospodarki, opartej przecież w dużej mierze na węglu, będzie miało jakikolwiek wpływ na klimat, jeżeli same tylko Chiny generują 30 razy więcej dwutlenku węgla niż Polska?

Podczas trwającego właśnie Światowego Forum Gospodarczego w Davos na jednym z paneli dyskusyjnych głos zabrała właśnie Greta Thunberg:

Domagamy się od was, najbardziej wpływowych biznesowych i politycznych liderów na całym świecie, podjęcia koniecznych działań. Domagamy się od wszystkich uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos - firm, banków, instytucji i rządów - natychmiastowego wstrzymania wszystkich inwestycji w wydobycie i przetwarzanie paliw kopalnych, natychmiastowego zakończenia dotowania wykorzystania paliw kopalnych i natychmiastowego i kompletnego porzucenia paliw kopalnych - grzmiała młoda aktywistka.

Aktualizacja:

Wbrew poprzednim doniesieniom okazuje się, że Greta Thunberg nie odwiedziła samej kopalni, a jedynie spotkała się z przedstawicielami związków zawodowych:

W związku z powstałym zamieszaniem wokół tematu uprzejmie informujemy, że przekazana przez p. Jerzego Hubkę informacja o wizycie Grety Thunberg w kopalni Makoszowy jest nieprawdziwa.Kierownictwo kopalni nie ma jednak wpływu na to z kim spotykają się związkowcy w swoich siedzibach, znajdujących się poza terenem kopalni - poinformował mailowo Wojciech Jaros, rzecznik prasowy SRK SA

Komentarze (6)    dodaj »

  • Hanys

    Dobry przykład kopalń do zwidzania - Makoszowy i Guido :) A ta mała Greta powinna byc w szkole i uczyc się a nie mącić w głowach innym dzieciom. A ciekawe czy do Polski przyjechała na rowerze czy kajakiem a moze jednak samolotem?

  • Wocjiech Jaros/SRK SA

    Uprzejmie informuję, że przekazana przez p. Jerzego Hubkę informacja o wizycie Grety Thunberg w kopalni Makoszowy jest nieprawdziwa.Kierownictwo kopalni nie ma jednak wpływu na to z kim spotykają się związkowcy w swoich siedzibach, znajdujących się poza terenem kopalni.Wojciech Jaros - rzecznik prasowy SRK SA

  • Arnold Hazok

    W roku 2020 dorosłe zdrowe chłopy zachowują się jak Lord Voldemort mający kompleks małego Pottera i chowają się po krzakach. Jeszcze zrobi sobie ze mną focię, wyjdę na sympatycznego i mnie zwolnią ze związku zawodowego śmierciożerców. Idealny materiał dla TVP na remake "Trędowatej" albo najlepiej "Królowej Śniegu". Greta i stado bałwanów. Dzieciaki muszą pękać ze śmiechu na Wykopie widząc co się wyrabia i zamiast przekuć to w dialog, pokazać śląską gościnność małej dziewczynce to taki cyrk. Uu idzie dziewczynka z blizną na czole... Pod KWK Wujek. Ja brzoza ja brzoza zgłaszam cel na 13 tej. Ciotka siedzi z tyłu powtarzam ciotka siedzi z tyłu. Powiadomcie Grab i Dąb. No jak to kogo? Premiera i głównego architekta z Żoliborza. Wezwać GROM. Dziewczynka złożyła kwiaty (sprawdzić, czy nie ładunek). Sprawdzić, czy nie ładunek. Barykaduj barykaduj....

  • Hanys

    Jeśli pracownicy tej nieczynnej kopalni są za likwidacją kopalń to domagam się jako rodowity Ślązak i górnik tych wszystkich na zdjęciu i kierownictwo tej kopalni natychmiast zwolnić.

  • Emeryt - zapalony rowerzysta

    Jak sobie zwiedziła Guido to spoko, tylko po co na kopalnie Makoszowy jak jest zlikwidowana?A co tam robią jeszcze związkowcy? dlaczego oni jeszcze tam w ogóle urzędują.

    • Emeryt - zapalony rowerzysta
      2020-01-22 13:23
    • odpowiedz
  • Arnold Hazok

    To jest prawdziwy Ślązak z charakterem patrzący w przyszłość a związki zawodowe bronią wyłącznie swojego status quo i własnych stołków jak ten fejsbukowy pseudozwiązkowiec po uniwerku w atramentowym garniturku, który nie ma jaj, żeby na Twitterze skrytykować otwarcie ten rzekomo patriotyczny rząd za sprowadzanie węgla z Rosji i Australii. Także niech sobie ZZG teraz "Polską" gęby nie wyciera podlizując obecnej ekipie (która ma Was w czterech literach) szczególnie, że od zawsze to był i jest Śląsk na pierwszym miejscu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również