Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Gospodarka odpadami komunalnymi w Zabrzu

 • Dodano: 2020-03-23 08:15, aktualizacja: 2020-03-23 08:01

W związku z kończącą się umową na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, miasto podjęło kroki w celu zapewnienia ciągłości tego procesu.

Mając na uwadze dodatkowe obciążenia, związane ze stanem zagrożenia epidemicznego podjęliśmy starania, aby niezbędne działania zrealizować możliwie najszybciej.

Umożliwiło to zawarcie umowy z FCC

Przypominamy, że zgodnie z ustawą gminy nie mogą partycypować w kosztach systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, a regulacje cenowe wprowadzone przez FCC wynikają m.in. ze wzrostu kosztów przetwarzania i zagospodarowania odpadów (w tym cen energii i transportu), wzrostu opłaty marszałkowskiej, wzrostu minimalnego wynagrodzenia oraz zmiany wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej miejsc przetwarzania odpadów komunalnych. Wymienione czynniki powodują wzrost kosztów realizacji usługi leżących po stronie wykonawców. Dodatkowo gminy zobowiązane są do podejmowania inwestycji z zakresu gospodarowania odpadami, takich jak budowa własnych punków selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) i likwidacji dzikich wysypisk śmieci.

Apelujemy do mieszkańców o segregowanie odpadów, co ma bezpośrednie przełożenie na niższą stawkę opłat. Jednocześnie zwracamy uwagę na szeroki zakres usług świadczonych w Zabrzu, gdzie w oferowanej cenie jest np. wyposażenie nieruchomości w pojemniki i worki, udostępnienie raz w roku 4 szt. worków BIG-BAG na odpady budowlane i rozbiórkowe, brak limitów ilości odpadów przyjmowanych w PSZOK, zwiększoną częstotliwość odbioru odpadów komunalnych (tworzywa sztuczne oraz bioodpady). Działania te odpowiadają na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. Warto ponadto zauważyć, że w innych miastach ceny są zbliżone, a różnice wynikają z zakresu usług i czasu uaktualnienia stawek.

Radni rozumiejąc powagę sytuacji i kierując się poczuciem odpowiedzialności podjęli na poprzedniej sesji stosowne uchwały.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • Krzysztof

  Gigantyczna podwyżka i zwiększenie jakości usług.... panowie odbierający powiedzieli mi, że od teraz maksymalnie będą zabierać 4 worki bio. Czasem mam więcej, szczególnie jeżeli jakiś czas nie było mnie w domu i muszę skosić trawę i przyciąć żywopłot. Pomyślałem a sprawdzę, czy na pewno tylko 4 szt. tak oczywiście 4 ale do czasu aż dadzą mi pojemnik na BIO bo wtedy już bez worków. Takie pytanko czy my finansujemy tą inwestycję aby w Zabrzu już nie śmierdziało śmieciami? Opłata za śmieci to obecnie podatek, ograniczcie odbiór plastiku, bio, papieru i poopowiadajcie o ekologii, a później ponarzekajcie trochę, że ludzie wywożą śmieci do lasu. Zastanówmy się gdzie wyrzucę bioodpady jeżeli będę miał ich czasami więcej niż 4 worki lub więcej niż ten magiczny pojemnik, który dostanę i cholera wie gdzie przy domu będę trzymał żeby nie śmierdziało. No tak nie ma problemu wyrzucę to do śmieci zmieszanych, a jak się nie zmieści....

 • Marek Staniszewski Zabrze

  Dwa tygodnie temu otrzymałem pismo Urzędu Miejskiego w Zabrzu zarządzanym przez p. Szulik o drastycznej podwyżce cen za wywóz sortowanych śmieci... patrzę na nie z irytacją ... Podwyżka z 10,- zł na osobę do 27,70 czyli ze 180,- na kwartał na 138,- na miesiąc, czyli o 177% ... i o dziwo, widzę na forach wielkie milczenie odbiorców, choć może powinno się pisać delikwentów tej podwyżki, tego podatkowego balastu, bezdyskusyjnie zaproponowanego nam przez Zabrzański Urząd, tak jakby nie było tematu, jakby nikogo to nie bolało, nikogo nie poraziła "pazerność "miejskich urzędasów", którzy mimo pandemii, mimo kryzysu, mimo finansowego krachu, postanowi skazać swoich mieszkańców na tak astronomiczną podwyżkę. Aż chce się spytać czy ta cisza to cenzura, czy pokora "ciemnego ludu"?Tego rodzaju podwyżka, wręcz urzędowa lichwa, nie powinna bez echa rozchodzić się po kościach, bo mimo paragrafów na które powołuje się Urząd, mimo ważnych pieczęci i kont na które należy przelewać ten haracz, jest w tych trudnych czasach, najzwyczajniejszym urzędowym świństwem.Informacje można uzyskać w Urzędzie... Ja pytam tu, bo trudno się chodzi do lichwiarza oczekując by rzetelnie wyjaśnił 177%-ową podwyżkę jaką wymyślił swoim podatnikom, a znając życie odpowiedź Urzędu będzie jak odpowiedź automatycznej sekretarki, na każde "dlaczego" odpowiedź będzie "dlatego". W Zabrzańskim Urzędzie pod dowództwem p. Szulik taka jest norma. Obojętnie jak uzasadnicie podwyżkę cen śmieci o 177% taka podwyżka jest nie podwyżką, a Urzędowa lichwą, i świadczyć może jedynie o Waszej nieudolności w zarządzaniu miastem, waszej obojętności na problemy mieszkańców w czasach pandemii. Wstyd mi za taki Urząd.

  • Marek Staniszewski Zabrze
   2020-05-31 08:26
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Marek Staniszewski Zabrze

  Obojętnie jak uzasadnicie podwyżkę cen śmieci o 177% taka podwyżka jest nie podwyżką, a Urzędowa lichwą, i świadczyć może jedynie o Waszej nieudolności w zarządzaniu miastem, waszej obojętności na problemy mieszkańców w czasach pandemii. Wstyd mi za taki Urząd

  • Marek Staniszewski Zabrze
   2020-05-31 07:51
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.