Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Gala Honorowego Wyróżnienia im. św. Kamila

  • Dodano: 2018-07-17 09:30

W sobotę, 14 lipca, w Teatrze Nowym w Zabrzu, odbyła się uroczystość wręczenia Honorowego Wyróżnienia im. św. Kamila. W tym roku Kapituła Wyróżnienia im. św. Kamila na posiedzeniu, które odbyło się 29 maja, postanowiła uhonorować: dr Alicję Pigoń-Węgiel - zasłużonego lekarza diabetologa, która zorganizowała na terenie miasta Zabrze pierwsze domowe hospicjum, prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Lekstona - wybitnego kardiologa oraz ks. Henryka Bardosza - zabrzańskiego kapłana o wielkim sercu, szczególnie dla osób niepełnosprawnych.

Nagrody im. św. Kamila wręczono w naszym mieście już po raz osiemnasty. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które działają na rzecz miasta i są zaangażowane w działalność charytatywną. Tegoroczną galę  uświetnił koncert znanej sopranistki i wokalistki Izabeli Kopeć. W niedzielę, 15 lipca, w Kościele pw. św. Kamila w Zabrzu, odprawiona została msza św. w intencji parafii i miasta.

Św. Kamil od 1996 roku oficjalnie jest patronem Zabrza. Jest on również opiekunem chorych i wzorem miłosierdzia. Stąd też decyzja, aby wręczać nagrody jego imienia osobom i instytucjom, które zasłuży się właśnie w niesieniu pomocy. Wyróżnienie przyznawane jest od 2001 r. Do tej pory uhonorowano nimi 50 laureatów, wśród nich znaleźli się m.in.: prof. Bożena Hager–Małecka, Śląskie Centrum Chorób Serca, prof. Bolesław Pochopień, prof. Lech Poloński, dr Zbigniew Nawrat, Beata Chodór, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii oraz Komitet Obrony Wszystkich Mieszkań Huty Zabrze.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.