Wiadomości z Zabrza

Dwa nowoczesne respiratory tlenowe trafiły do Szpitala Miejskiego w Zabrzu

  • Dodano: 2021-03-24 12:45

Firma FCC Polska zakupiła dla Szpitala Miejskiego w Zabrzu dwa nowoczesne respiratory tlenowe. Mają one pomóc pacjentom chorym na COVID-19. Sprzęt ten kosztował ponad 25 tysięcy złotych.

Szpital Miejski w Zabrzu dostał dwa nowoczesne respiratory tlenowe. Sprzęt ten bazuje na wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej. Jest to nowa metoda podawania tlenu. Dzięki temu pacjent może uniknąć używania respiratora, który czasem może przyczynić się do powstawania powikłań. 

– Zakupiony sprzęt przeznaczony będzie dla pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową i zapaleniem płuc, także w przebiegu choroby COVID19. Zastosowanie tego typu tlenoterapii niejednokrotnie pozwala u tych chorych uniknąć respiratoroterapii i poprawia wyniki leczenia – tłumaczy Bożena Śliwa-Rak, ordynator oddziału COVID-owego Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Podłączając pacjenta do respiratora trzeba go zaintubować, czyli wprowadzić plastikową rurkę do tchawicy przy użyciu laryngoskopu. Pacjent nie może wtedy mówić, ani jeść. Tlenoterapia donosowa jest metodą nieinwazyjną i niepowodującą powikłań. Tlen podawany jest przez rurki donosowo, a do tego jest odpowiednio podgrzany i nawilżony, co jest bardziej komfortowe dla pacjenta. Zwłaszcza teraz, w trakcie pandemii koronawirusa, sprzęty te na pewno zostaną dobrze wykorzystane przy leczeniu chorych.

 – W obecnej sytuacji, gdy wszyscy zmagamy się z kolejną falą zachorowań na COVID, każde wsparcie jest „na wagę złota”. Dlatego jesteśmy niezwykle wdzięczni za pomoc okazaną przez FCC Polska – podkreśla Bożena Śliwa-Rak.

Do tej pory szpital dysponował sześcioma takimi urządzeniami

Wysokoprzepływowa terapia tlenowa to szybka, bezpieczna i sprawdzona metoda. Jej zastosowanie nie ogranicza się tylko do leczenia pacjentów chorujących na COVID-19, ponieważ można stosować ją przy leczeniu wszystkich chorób płucnych. Sprzęty posiadają dwa tryby pracy, dzięki czemu nadają się zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Do tej pory Szpital Miejski w Zabrzu posiadał już 6 takich urządzeń, teraz otrzymał kolejne dwa. Koszt sprzętu przekazanego przez FCC Poland wynosi ponad 25 tys. zł. 

 – FCC Polska od lat stara się angażować w życie społeczne regionu i na różne sposoby wspomagać jego mieszkańców. Stąd też naturalnym krokiem było dla nas w obecnej sytuacji wsparcie tych, którzy potrzebują tego najbardziej - służb medycznych – mówi Paweł Szewczyk, prezes FCC Polska. – Nasza pomoc niech będzie nie tylko wyrazem troski o nas wszystkich, ale również podziękowaniem dla wszystkich lekarzy za ich ciężką i wytrwałą pracę – podkreśla.

Sprzęt został już przekazany szpitalowi i może służyć w leczeniu oraz wspierać w powrocie do zdrowia mieszkańców regionu.

W dniu 24 marca w województwie śląskim potwierdzono 4605 przypadków zarażenia koronawirusem, a tym samym najwięcej wśród wszystkich województw w kraju.
 

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.