Wiadomości z Zabrza

Druga rocznica śmierci Mariana Zembali. W Zabrzu upamiętniono wybitnego kardiochirurga

  • Dodano: 2024-03-20 17:15

Wczoraj minęły dwa lata od czasu odejścia prof. Mariana Zembali. Aby uczcić pamięć wybitnego kardiochirurga, w Zabrzu zorganizowany został turniej piłkarski im. prof. Mariana Zembali. W intencji lekarza odprawiona została również msza święta.

Minęły dwa lata od śmierci prof. Mariana Zembali

We wtorek 19 marca minęły dwa lata od śmierci niezwykle zasłużonego dla medycyny człowieka. Profesor Marian Zembala był jednym z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów. Przyczynił się nie tylko do rozwoju polskiej transplantologii, ale także do powstania w Zabrzu światowej klasy ośrodka medycyny i nauki – Śląskiego Centrum Chorób Serca. Profesor Zembala do dnia dzisiejszego stanowi autorytet dla kolejnych pokoleń lekarzy, nie tylko w naszym mieście, ale i całym kraju.

– Uczeń prof. Zbigniewa Religi, Mistrz i autorytet dla kolejnych pokoleń, a zarazem wielki pasjonat żeglugi oraz człowiek o ogromnej empatii i trosce o drugiego człowieka. Ceniłam sobie bardzo wspólne dyskusje na temat rozwoju Miasto Zabrze. Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci – przekazała Małgorzata Mańka-Szulik w mediach społecznościowych.

Aby po raz kolejny upamiętnić tak wybitnego i zasłużonego dla naszego miasta kardiochirurga, w ubiegły weekend zorganizowany został turniej piłkarski im. prof. Mariana Zembali. Wydarzenie odbyło się w hali MOSiR Zabrze, a w jego organizację włączyła się między innymi Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W turnieju rywalizowały ze sobą trzy drużyny: medyków, księży oraz urzędników i nauczycieli.

W intencji prof. Zembali została odprawiona również msza święta w parafii pw. św. Kamila w Zabrzu.

Marian Zembala był wybitnym kardiochirurgiem

Prof. Marian Zembala w 2001 roku jako pierwszy w Polsce przeszczepił osobie chorej płuco-serce. Nie lada dokonaniem było także wszczepienie 103-letniej pacjentce by-passów. Jego działania oraz współpraca z profesorem Zbigniewem Religom przyczyniła się do rozwoju transplantologii w Polsce. Prof. Marian Zembala w 2018 r. doznał poważnego udaru. Odszedł w wieku 72 lat.

Sara SynowiecSara Synowiec
Źródło: Małgorzata Mańka-Szulik, Śląskie Centrum Chorób Serca

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również