Wiadomości z Zabrza

Dozór za uszkodzenie ciała, mienia i groźby karalne wobec siostry!

  • Dodano: 2023-05-11 08:00, aktualizacja: 2023-05-11 08:15

Dozór policyjny został zastosowany wobec 36-latka, który groził swojej siostrze, uderzył ją i uszkodził jej samochód. Wcześniej był notowany za inne przestępstwa z użyciem przemocy. Zatrzymanemu mężczyźnie grozi teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.

36-latek uderzył swoją siostrę i uszkodził jej samochód. Grozi mu do 5 lat więzienia!

Kilka dni temu mundurowi z Komisariatu III Policji w Zabrzu zostali powiadomieni o uszkodzeniu ciała, zniszczeniu mienia i groźbach karalnych pod adresem 34-letniej mieszkanki Zabrza, sprawcą był jej starszy brat. Jak ustalili policjanci, mężczyzna w przeszłości był już notowany za przestępstwa z użyciem przemocy.

36-latek został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Policjanci z Referatu Kryminalnego zgromadzili materiał dowodowy, aby przedstawić mężczyźnie zarzuty za groźby karalne, uszkodzenie mienia i uszkodzenia ciała. Prokurator zastosował wobec zatrzymanego dozór policyjny. Teraz 36-latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a do czasu zakończenia postępowania będzie musiał zgłaszać się  na komisariat policji.

Jak zachować się w przypadku groźby karalnej?

Między ludźmi często dochodzi do konfliktów. Gdy eskalują, zaczynają się problemy. Jedną z form, jaką może przybrać wrogość, jest groźba karalna, wyrażona w dowolny sposób: słowem, pismem, gestem. Warto wiedzieć, że przestępstwo groźby karalnej ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego. Niniejsze skrótowe wyjaśnienie powstało, aby podpowiedzieć osobom czującym się zagrożonymi groźbami, że nikt nie powinien tkwić w strachu, a organy ścigania służą pomocą w tego typu sytuacjach.

Policja – bez inicjatywy ze strony zagrożonego – nie może wszcząć postępowania. Zgodnie z kodeksowym zapisem, odpowiedzialności karnej podlega ten, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa, czyli niejako zapowiada popełnienie przestępstwa, a nie wykroczenia (np. grozi przecięcia opony w rowerze – o wartości poniżej 500 zł).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również