W przypadku, gdy koszty naprawy pojazdu przekraczają jego wartość, warto zastanowić się, czy nie nadszedł czas na pożegnanie się ze swoim ukochanym samochodem. Oddanie auta na złom jest ostatecznością, lecz jednocześnie krokiem koniecznym w sytuacji, gdy niewiele można już dla samochodu zrobić. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie – czy oddając samochód na złom, konieczne jest posiadanie ważnego OC i badania technicznego?
Czy ubezpieczenie OC musi być ważne przy złomowaniu pojazdu?
Gdy kierowca zamierza sprzedać samochód na złom, zazwyczaj nie myśli już o zachowaniu ciągłości ubezpieczenia OC – w końcu samochód nie wyjedzie już na drogę. Czy ma to jednak znaczenie? O ile przy procesie złomowania brak ważnego OC nie powinien stanowić problemu, ten może się pojawić później, na etapie chęci wyrejestrowania pojazdu. Obowiązkiem stacji demontażu pojazdu jest wystawienie kierowcy dokumentu stanowiącego o zezłomowaniu pojazdu – to właśnie w nim pojawi się adnotacja o braku ważnego OC. Zaświadczenie musi zostać przedstawione w Wydziale Komunikacji podczas wyrejestrowywania pojazdu – informacja o braku OC z pewnością nie umknie uwadze urzędników.
Jakie kary obowiązują za brak ważnego ubezpieczenia OC?
Brak ważnego OC podczas wyrejestrowywania pojazdu wiąże się z karą nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – dopiero po jej uiszczeniu kierowca będzie mógł wyrejestrować zezłomowany pojazd. Wysokość kary za brak OC będzie zależna od długości okresu braku ubezpieczenia, a także rodzaju pojazdu. Kwoty do zapłaty mogą sięgać od 290 do nawet niemalże 13 tysięcy złotych. Pełna opłata za brak OC dotyczy kierowców, którzy nie posiadali OC dłużej niż 14 dni – jest ona równa dwukrotności minimalnego wynagrodzenia brutto za pracę. Nie oznacza to jednak, że właściciele pojazdów, którzy nie posiadali ubezpieczenia krócej niż 14 dni, unikną kary! W przypadku braku OC do 3 dni zapłacą 20% pełniej opłaty karnej, a od 4 do 14 dni – 50% opłaty.
Jak widać, nieposiadanie ważnego OC podczas złomowania jest krótkoterminową oszczędnością, która w rezultacie w zupełności się kierowcom nie opłaca.
Czy samochód oddany na złom powinien mieć ważne badania techniczne?
O ile posiadanie OC podczas złomowania jest raczej istotne, tak w przypadku ważnego przeglądu technicznego jest nieco inaczej. Od pojazdów oddawanych na złom nie wymaga się ważnego przeglądu – w końcu wiele z nich nie nadaje się już do dalszej jazdy. Ważne bądź nieważne badanie techniczne nie ma również znaczenia później, podczas wyrejestrowywania pojazdu.
Warto jednak pamiętać o tym, że pojazd bez ważnego przeglądu nie powinien poruszać się po drodze. Jeżeli kierowca chce dostarczyć samochód bez aktualnego badania technicznego na przykład do AWmotors, skupu aut we Wrocławiu, powinien skorzystać z lawety. Warto pamiętać, że jazda samochodem bez ważnego przeglądu jest zagrożona mandatem i punktami karnymi.
Oddając auto na złom, trzeba również myśleć o formalnościach, w tym o ubezpieczeniu OC i badaniu technicznym. O ile ważny przegląd nie jest wymagany do zezłomowania i wyrejestrowania pojazdu, tak w przypadku OC sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Warto zatem zaczekać do momentu wyrejestrowania auta, a następnie zrezygnować z polisy.