Wiadomości z Zabrza

Co Zabrze robi dla pracujących matek?

  • Dodano: 2012-10-11 08:00, aktualizacja: 2012-10-14 17:39

 Co MIASTO OFERUJE PRACUJĄCYM MATKĄ?

 
To właśnie pytanie skierowaliśmy do przedstawicieli Urzędu Miasta w Zabrzu. Pracownicy zabrzańskiego magistratu poinformowali nas, że miasto realizuje zadania zapewnienia opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.  Z informacji uzyskanych z Wydziału Kontaktów Społecznych wynika, że: 
 
„Miasto realizuje zadanie zapewnienia opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Udziela dotacji dla podmiotów prowadzących żłobki w wysokości 540 zł na każde dziecko objęte opieką w przypadku dziecka zdrowego oraz w wysokości 810 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Dotacja ta powoduje, że powstają niepubliczne żłobki, czyli zwiększa się liczba miejsc dla dzieci, co umożliwia matkom godzenia życia rodzinnego z zawodowym.”
 
Koszta ponoszone przez rodziców
 
Żłobek to dobra alternatywa zapewnienia dziecku opieki podczas pobytu matki w pracy,  biorąc także pod uwagę  względy finansowe. Wynajęcie niani to koszt od 7 do 10zł za godzinę opieki. Opłate za pobyt w żłobku miejskim w Zabrzu reguluje Uchwała Rady Miejskiej  w wysokości od 120 zł do 400 zł miesięcznie w zależności od osiąganego dochodu w przeliczeniu na członka rodziny. Natomiast w żłobkach prywatnych rodzice ponoszą koszta w granicach od 230zł do 450zł. 
 

W zabrzu są jeszcze wolne miejsca
 
W wielu miastach  słyszy się o problemie rodziców dotyczącym znalezienia wolnego miejsca w żłobku. Według przedstawicieli zabrzańskiego magistratu nie dotyczy to mieszkańców Zabrza, gdyż we wrześniu został uruchomiony nowy żłobek przy ulicy Szczęście Ludwika 2, który na chwilę obecną dysponuje jeszcze wolnymi miejscami.
 
286  miejsc w zabrzańskich żłobkach
 
Według informacji jakie uzyskaliśmy z Urzędu Miasta w Zabrzu wynika, że żłobek miejski  dysponuje 145 miejscami, natomiast żłobki  niepubliczne 141. W styczniu planowane jest otwarcie nowej placówki, która ma zapewnić opiekę kolejnym 24 dzieciom.
 
 
 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.