Wiadomości z Zabrza

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka wyróżnione w rankingu "Maluchy na brzuchy"

  • Dodano: 2023-09-29 12:15

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu zdobyło brązowy medal w rankingu "Maluchy na brzuchy 2023". Ranking opiera się na głosach matek, które wyraziły swoją opinię poprzez ankietę Fundacji "Rodzić Po Ludzku".

Zabrzański szpital wyróżniony za podejście do kangurowania noworodków

W rankingu "Maluchy Na Brzuchy 2023" znalazły się placówki, które zostały wyróżnione za podejście do kangurowania noworodków, czyli dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka zajęło 23. miejsce w kategorii brązowej rankingu obejmującej szpitale, które wykazały się wysokim stopniem wsparcia kangurowania przez osobę towarzyszącą po cięciu cesarskim, również jeśli dwugodzinny kontakt skóra do skóry nie uzyskał 70%.

-  W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu procedura kangurowania funkcjonuje od początku istnienia placówki. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca kangurowanie wszystkich noworodków. Jestem zdecydowanym zwolennikiem takiego podejścia. Nasz szpital maksymalnie ułatwia rodzicom kangurowanie, ponieważ doskonale wiemy, że sposób i jakość opieki we wczesnym okresie ma wpływ na rozwój dziecka, a w przyszłości na kształtowanie jego osobowości i zachowań - powiedział dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

W zabrzańskim szpitalu kangurowanie możliwe jest już na bloku poporodowym, bezpośrednio po narodzinach oraz na Oddziale Neonatologicznym. W przypadku cesarskiego cięcia malucha kanguruje ojciec.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu zostało już wcześniej docenione za podejście do kangurowania. Placówka otrzymała tytuł "Szpitala przyjaznego kagurom", a fundacje MatkoweLove i Tęczowy Kocyk wyróżniły szpital jako jeden z pięciu najlepszych pod tym względem w kraju.

Jak informuje Szpital Miejski w Zabrzu, zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej kangurowane powinny być wszystkie dzieci bezpośrednio po urodzeniu bez przerwy przez przynajmniej 2 godziny. Kangurowanie stabilizuje stan noworodka, utrzymuje prawidłową temperaturę ciała oraz normuje czynności serca i oddechu. Ma również duży wpływ dla wytworzenia odpowiedniej flory bakteryjnej, która kolonizuje skórę, jamę nosową i przewód pokarmowy noworodka.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka wyróżnione w rankingu "Maluchy na brzuchy"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również