Wiadomości z Zabrza

Cenna lekcja dla młodzieży za więziennym murem

  • Dodano: 2020-03-03 09:15

Jak przekonać młodych, niepokornych ludzi do zmiany zachowania i postępowania zgodnie z przyjętymi normami? Jak uświadomić im, że jedna decyzja, jedno nieprzemyślane zachowanie może zaważyć na ich dalszym życiu... że mogą trafić do więzienia? To trudne, ale niezwykle ważne zadanie.  

Dlatego młodzież z OHP w Siemianowicach Śląskich wraz z wychowawcami wzięła udział w prelekcji, która odbyła się na terenie zabrzańskiej jednostki. Bo nic tak nie oddziałuje na wyobraźnię młodego człowieka, jak wizyta w miejscu, gdzie może trafić, jeżeli nie będzie przestrzegał prawa.

Zabrzańscy funkcjonariusze już od wielu lat chętnie włączają się w różnego rodzaju działania mające na celu edukację dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie ich demoralizacji i wchodzeniu w konflikt  z prawem.

Więzienie – stracony czas

Grupa młodzieży z OHP w Siemianowicach Śląskich wraz z wychowawcami wzięła udział w zajęciach edukacyjno – profilaktycznych przygotowanych przez funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Zabrzu. Prelekcja rozpoczęła się od projekcji filmu ,,Więzienie – stracony czas”.  Przedstawia on  historię trojga młodych  ludzi, którzy poprzez lekkomyślne zachowanie, niewłaściwe wybory i lekceważenie prawa trafiają do więzienia. Na podstawie losów bohaterów  ppor. Katarzyna Jabłońska omówiła zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich oraz daleko idących skutków łamania prawa – nie tylko dla samego sprawcy, ale też osób bliskich.

Wielu z uczestników  dopiero podczas zajęć uświadomiło sobie, że kodeks karny przewiduje okoliczności, w których nieletni może odpowiadać jak osoba dorosła i trafić do więzieni – podkreśla ppor. Jabłońska

Wyobrażenia kontra rzeczywistość

Podczas wizyty w zakładzie karnym młodzież mogła zweryfikować swoją wiedzę na temat więzienia, często zaczerpniętą z filmów lub opowieści starszych kolegów, którzy już byli ,,za kratkami”. Kontrola przy wejściu do jednostki, konieczność zdania do depozytu telefonu komórkowego, dźwięk zatrzaskiwanych krat,  wejście do celi mieszkalnej i celi zabezpieczającej zrobiło duże wrażenie na uczniach OHP z Siemianowic Śląskich. Z pewnością to doświadczenie na długo zostanie w ich pamięci.

Świat w alkogoglach

Podczas niecodziennej lekcji uczniowie dzięki założeniu alkogogli mogli przekonać się jak alkohol wpływa na nasz organizm. Alkogogle to  specjalne  okulary, które sprawiają, że świat wygląda podobnie, jak po wypiciu alkoholu. Założenie okularów skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów. Wykonywane ćwiczenia uświadomiły młodym ludziom, jak trudno wykonywać zwykłe czynności pod wpływem  alkoholu np. złapać piłkę, przejść po linii prostej oraz, że może wyrządzić krzywdę sobie lub innym ludziom.

...aby mogli cieszyć się wolnością

Prowadzimy zajęcia edukacyjne  dla  młodzieży ponieważ wierzymy, że mają one sens i mogą uchronić ich przed wchodzeniem w konflikt  z prawem. Mamy nadzieję, że lekcje za więziennym murem na długo pozostają  w ich pamięci i są  skuteczną przestrogą – powiedziała ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu. Często dzięki wizycie w więzieniu młodzi ludzie  po raz pierwszy uświadamiaj sobie, że wolność to największy dar, którego  nie warto go tracić – dodaje.

Już niedługo – w marcu – będziemy gościć kolejną grupę uczniów z OHP w Siemianowicach Śląskich.

Sylwia GerlaczekSylwia Gerlaczek
Źródło: Zakład Karny w Zabrzu/ppor. Katarzyna Jabłońska

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.