Wiadomości z Zabrza

Badanie: przyjęcie szczepionki przeciw Covid-19 ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne

  • Dodano: 2021-09-13 07:15, aktualizacja: 2021-09-13 08:19

Według naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii uczestnicy niedawnej ankiety stwierdzili, że zaszczepienie się przeciw Covid-19 ułatwiło im życie i zmniejszyło ryzyko przygnębienia.

U badanych ponad 8 procent dorosłych w USA, którzy otrzymali szczepionkę w okresie między grudniem 2020 r. a marcem 2021 r., wystąpiło 4-procentowe zmniejszenia ryzyka łagodnej depresji i 15-pocentowe zmniejszenie ryzyka ciężkiej depresji - podali naukowcy w tym tygodniu w czasopiśmie PLOS ONE.

"Ludzie, którzy zostali zaszczepieni zauważyli u siebie mniejszy stres psychiczny, co sugeruje, że złagodzenie ryzyka zdrowotnego przekłada się na zmniejszenie stresu" - powiedział Francisco Perez Arce, naukowiec z Uniwersytetu Południowej Karoliny.

W badaniu okazało się, że osoby zaszczepione trafiają 10 razy rzadziej do szpitala z powodu wystąpienia u nich wariantu Delta koronawirusa.

Od momentu rozpoczęcia akcji szczepień w grudniu ubiegłego roku w USA pytano też badanych, czy przyjęli szczepionki przeciw Covid-19. Okazało się, że osoby, które nie zostały zaszczepione do marca br. zaobserwowały wyższy poziom lęku i depresji niż te, które zostały zaszczepione w pierwszym etapie akcji szczepień. (PAP)

Komentarze (1)    dodaj »

  • kris

    Taaaak. Uniknęli depresji po przyjęciu szczepionki, bo to są ludzie tego typu, że myślą: "hurra dostałem szczepionkę, nie muszę już nic robić, a szczególnie dbać o zdrowie, bo ta szczepionka mnie uratuje. Ufff!" Znam takich, co na wszystko mają tabletki, a apteka jest im bliska, jak sklep "Biedronka".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również