Wiadomości z Zabrza

Badanie: przyjęcie szczepionki przeciw Covid-19 ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne

  • Dodano: 2021-09-13 07:15, aktualizacja: 2021-09-13 08:19

Według naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii uczestnicy niedawnej ankiety stwierdzili, że zaszczepienie się przeciw Covid-19 ułatwiło im życie i zmniejszyło ryzyko przygnębienia.

U badanych ponad 8 procent dorosłych w USA, którzy otrzymali szczepionkę w okresie między grudniem 2020 r. a marcem 2021 r., wystąpiło 4-procentowe zmniejszenia ryzyka łagodnej depresji i 15-pocentowe zmniejszenie ryzyka ciężkiej depresji - podali naukowcy w tym tygodniu w czasopiśmie PLOS ONE.

"Ludzie, którzy zostali zaszczepieni zauważyli u siebie mniejszy stres psychiczny, co sugeruje, że złagodzenie ryzyka zdrowotnego przekłada się na zmniejszenie stresu" - powiedział Francisco Perez Arce, naukowiec z Uniwersytetu Południowej Karoliny.

W badaniu okazało się, że osoby zaszczepione trafiają 10 razy rzadziej do szpitala z powodu wystąpienia u nich wariantu Delta koronawirusa.

Od momentu rozpoczęcia akcji szczepień w grudniu ubiegłego roku w USA pytano też badanych, czy przyjęli szczepionki przeciw Covid-19. Okazało się, że osoby, które nie zostały zaszczepione do marca br. zaobserwowały wyższy poziom lęku i depresji niż te, które zostały zaszczepione w pierwszym etapie akcji szczepień. (PAP)

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • kris

    Taaaak. Uniknęli depresji po przyjęciu szczepionki, bo to są ludzie tego typu, że myślą: "hurra dostałem szczepionkę, nie muszę już nic robić, a szczególnie dbać o zdrowie, bo ta szczepionka mnie uratuje. Ufff!" Znam takich, co na wszystko mają tabletki, a apteka jest im bliska, jak sklep "Biedronka".

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.