Wiadomości z Zabrza

Badania krwi dla sportowców - jak wybrać badania dla siebie?

  • Dodano: 2024-02-12 04:45, aktualizacja: 2024-02-12 04:58

Uprawiasz sport, pokonując kolejne ograniczenia? W tej sytuacji warto jest rozważyć monitorowanie swojego zdrowia, aby upewnić się, że intensywny trening nie wpływa negatywnie na organizm. Jakie badania laboratoryjne okażą się odpowiednim wyborem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule.

Dlaczego sportowcy różnych dyscyplin potrzebują różnych badań laboratoryjnych?

Jako osoba, która codziennie wykonuje określony zestaw ćwiczeń, który pomaga osiągać coraz lepsze rezultaty sportowe, na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę, że Twoje szanse w rywalizacji w zupełnie innej dyscyplinie prawdopodobnie nie byłyby zbyt wysokie. Wynika to oczywiście z różnic pomiędzy dyscyplinami, m.in. z tego, że wymagają one rozwijania innych parametrów motoryki czy prowadzenia zupełnie innego treningu. Duża masa mięśniowa nie sprzyja biegaczom długodystansowym, z kolei jej brak nie pozwoli skutecznie rywalizować m.in. w boksie czy podnoszeniu ciężarów.

Specyfika każdej dyscypliny wpływa na to, że jej uprawianie inaczej eksploatuje organizmy sportowców, wymaga dostarczania konkretnych składników odżywczych wraz z dietą, ale również niesie inne potencjalne zagrożenia dla zdrowia. Szczególnie w przypadku zbyt intensywnego treningu i ubogiej w niezbędne składniki odżywcze diety. To sprawia, że monitorowanie zdrowia przez osoby aktywne powinno uwzględniać różne badania krwi dla sportowców.

Jak wybrać właściwe laboratoryjne badania dla sportowców?

Jeśli chcesz monitorować stan swojego zdrowia w okresie treningowym, możesz skorzystać m.in. z badań dostępnych w ALAB sport. Znajdziesz tam pakiety badań laboratoryjnych dla sportowców, które zostały opracowane z myślą o specyfice różnych dyscyplin i odpowiadają potrzebom:

  • zawodników sportów wytrzymałościowych;
  • sportowców, dla których bazą jest masa i siła mięśni;
  • zawodników sportów drużynowych;
  • bokserów i reprezentantów innych dyscyplin sportów walki;
  • osób trenujących dyscypliny z rodziny fitness (amatorsko lub wyczynowo);
  • maratończyków i triathlonistów;
  • sportowców wyczynowych różnych dyscyplin;
  • dzieci uprawiających sport.

Każdy pakiet laboratoryjnych badań sportowych zawiera szczegółowy opis, który przedstawia parametry, jakie są monitorowane za pomocą dostępnych w tym pakiecie badań. Jak wybrać właściwy? Jest to proste, ponieważ wystarczy wpisać zapytanie w znajdującą się na stronie wyszukiwarkę, aby poznać rekomendowane dla siebie pakiety.

Laboratoryjna diagnostyka sportowa – co po badaniach?

Aby wyciągnąć odpowiednie wnioski z wyników wykonanych badań, musisz skonsultować się z lekarzem (wykonując laboratoryjne badania sportowe w ALAB sport, możesz skorzystać z konsultacji online w ramach dodatkowej usługi).

Na podstawie wyników badań i wywiadu medycznego lekarz będzie w stanie dokonać ogólnej oceny stanu Twojego zdrowia i wydać stosowne zalecenia. W zależności od jego oceny, konieczne mogą okazać się m.in. wdrożenie zaleceń dietetycznych, zmian w intensywności treningu czy wykonanie pogłębionej diagnostyki.

Zalecenia lekarza pomogą Ci trenować bezpieczniej, bez podejmowania niepotrzebnego ryzyka rozwoju schorzeń, które mogą wynikać z intensywnego uprawiania sportu, efektu przetrenowania czy kontuzji.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.